| Popey a întrebat:

Sunt foarte racita! Nu mai stiu ce sa fac! De 4 zile ma doare capul continuu, tusesc, imi curge nasul si ma doare in gat! Vreau sa stiu cum as putea sa ma vindec mai repede! Lipsesc mult de la scoala si nu mai vreau! Va rog ajutati`ma! Orice ajutor e binevenit! MULTUMESC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mirruna a răspuns:

Fa inhalatie cu saramura, baie calda la picioare, sosete in otetwinking fervex si un modafen ceva. Oricum, si cu toate pastilele tot 7 zile tine raceala. Da` chestia cu saramura nu poate afecta organismul in nici un fel, in comparatie cu antibioticele.

P.Sbig grinaca mergi la medic, iti va da ditamai reteta care contine antibiotice... altceva. nimic.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și la medic de ce nu mergi? Ești destul de răcită!
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ceaiuri de soc,cimbrisor,de ceapa,cu multa lamaie,multe fructe cu vitamina C, paracetamol sau parasinus, ...Trebuie sa stai in pat,sa nu iesi afara din casa,sa transpiri si sa te schimbi imediat ce s-au udat hainele... Daca ai dureri in gat s-ar putea sa fie si o inflamatie a amigdalelor si sa necesite antibiotice! Mersul la doctor este primul lucru pe care sa-l faci! Sa-ti pui o masca medicala la gura, ca sa nu molipsesti si pe altii, ca esti contagioasa!

| DakotaRoyse a răspuns:

Ai putea lua un supliment de zinc. Nişte studii recente au demonstrat că reduce durata răcelilor happy

| Tania a răspuns:

Uf destul de rau si eu m-am simtit nasol azi,cu durere de cap si gatul cam ustura.
Poti sa iti bagi picioarele in apa fiarta cu sare,sa iti faca frectie mama ta cu spirt si de gat este foarte bun hexoralete N.
Eu am mereu probleme cu gatul si le-am incercat pe toate,si falingosept mai e bun.
E bine ca atunci cand ai primele sintome cand te simti un pici ciudat sa iei fervex,face bine administrat cum trebuie.
Si mie mi s-a luat de atata raceala, la scoala la mine toti sunt raciti, in arges am inteles ca e epidemie.Asa ca stai acasa pana te faci bine.

| DoamnaN a răspuns:

Consulta de urgenta un medic de specialitate. Si un mic sfat ia o lingurita de miere cu propolis si fa pauza cel putin 2-3 ore sa nu bei apa sau ceva sa mananci. Multa sanatate!

| larya234 a răspuns:

Bea ceaiuri naturale, mananca catina cu miere, usturoi, ceapa.pentru cap iti recomand sa iei pastilute-funda? iti doresc sa te vindeci cat mai repede

| JohannaMary a răspuns:

Mergi la doctor! Si eu am fost la doctor si mi-a recomandat sa stau acasa toata saptamana!

| CatalinInside a răspuns:

Cu paxeladine 0, 2% si Fervex vei scapa rapid

| AndreYoman a răspuns:

Asa cum zice atentionarea de mai jos, mai bine te duci sa te consulte cineva specializat, de pilda medicul. Noi nu prea suntem in masura sa-ti dam sfaturi legate de tratament in conditia in care nu iti stim simptomele pe deplin. Ai spus ca te doare in gat-e posibil sa ai o infecti si de acolo sa se traga febra, tusele si durerea(am patit)sau multe, multe alte treburi din astea. Asa ca incearca sa faci efortul(stiu ca de greu e) de a te duce la medic(nici mie nu-mi place).
Insanatosire grabnica!

| Darkrosse a răspuns:

Ia coldrex si mucosin cu miere sirop...in cazul meu a facut minunihappy

| brunetamea a răspuns:

Fa o baie f fierbinte,ia un nurofen si o aspirina si stai in patura sa transpiri f bine, eu asa fac, sper sa te ajute

| ubitzyca a răspuns:

Norocoas-o