| Negrea_Cristian_1998 a întrebat:

Sunt in clasa a 8 si trebuie sa fac vaccinul anti tetanos dar am o tuse expectoranta sau ceva de genul nu stiubexact denumirea, pot sa l fac? Sau doctorul are vreo sansa sa fie... Si sa mi intreiîn nerv. Si de ce nu se inventează vaccin intra venos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este bine sa discuti cu medicul. Daca tusea este sechela dupa o viroza, poti face vaccinul. Daca este un proces activ, poti sa-ti faci o programare peste cateva zile.
Este absolut imposibil sa afecteze un nerv prin vaccinare, riscul este 0 absolut. Vaccinurile nu pot fi intravenoase din doua motive: 1. injectarea intravenoasa este mai dificila si grevata de mai multe incidente decat cea intramusculara si 2. formarea imunitatii necesita reactie in tesutul in care se face injectarea.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă tusea respectivă este un simptom al unei viroze respiratorii, atunci NU ai voie să faci vaccinul ( dacă eşti răcit ) - vezi Prospectul la linkul :
http://www.medipedia.ro/......TI-dT.aspx

Toate cele bune.