| anonim_4396 a întrebat:

Sunt insarcinata in 31 saptamani.Am inteles de la alte gravide ca trebuie sa fac vaccinul anti tetanos dar medicul nu mi-a spus acest lucru.Care sunt avantajele si dezavantajele acestui vaccin? Ce analize se mai fac in aceasta perioada? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

VACCINUL ANTITETANOS E CHIAR RECOMANDAT, PROTEJIND COPILUL DE TETANOS NEONATAL, O FORMA FOARTE GRAVA DE TETANOS SI IN GENERAL LETALA.SE RECOMANDA INCEPAND CU LUNA A 5 A CU UN INTERVAL DE 30 DE ZILE INTRE CELE DOUA DOZE.ANTICORPII FORMATI PROTEJEAZA BEBEUL PANA IN LUNA A 6 DE VIATA.LA A DOUA SARCINA E RECOMANDAT DOAR O DOZA LA 7 LUNI

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Vaccinul antitetanos previne anumite infectii care ar putea aparea in timpul nastereii sau dupa.Personal am facut astfel de vaccinuri in timpul graviditatii si nu au avut niciun fel de urmari negative.Medicul trebuie totusi intrebat. Poate ca exista o contraindicatie. Mira

| einstein a răspuns:

Eu am facut vaccinul asta la 7 luni, nu e niciun risc... in cazul in care nu-l faci, exista riscul de infectii dupa nastere. in rest, nu-mi amintesc ce analize se fac... eu faceam mereu titrarea de anticorpi, pentru ca avem rh diferit, si astea de rutina, urina si sange. nimic sofisticat. nastere usoara! e primul bebe?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt gravida in luna a 4-a si doctorul mi-a spus deja ca la 5 luni va trebui sa fac vaccinul antitetanos. Se face la cabinetul medicului de familie, este gratuit si recomandat.