| Aldutssss31 a întrebat:

Sunt însărcinată în 33 de săptămâni și am o problemă foarte enervantă. Simt nevoia să urina foarte des, noaptea mai ales merg non stop la baie iar peste 5 minute iar imi vine.Am facut urocultura si de fiecare dată a iesit bine, chiar nu inteleg ce am.Stiu ca in sarcina este normal să urinezi mai des dar eu parca m-am mutat in baie.A trecut cineva prin asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Ai o fiinta in burta, iar asta compreseaza vezica urinara
la tine e mai mult decat la majoritatea (depinde de genetica)
deci, asta e, nu ai ce sa faci!

si NU te sfatuiesc sa te abtii pentru ca atunci urina v-a sta in rinichi si v-a produce pietre la rinichi

sa iti traiasca copilul, sa fie sanatos si... SA IL VEZI FERICITwinking

| Eugen80 a răspuns:

Vorbeste cu ginecologul tau, la 33 de saptamani ar trebui sa ai un doctor dedicat care stie fiecare etapa a sarcinii.
Din cate stiu eu, este normal sa te duci mai des. Ar fi bine sa contorizeze si cantitatea de lichide pe care o bei, ca sa intelegi daca are vreo legatura directa sau nu.
Partea buna este ca e normal...

| Zorn a răspuns:

Este normal sa se intample lucrul asta. Din cate stiu eu, foarte multe femei au aceeasi problema, deoarece, in timpul sarcinii, uterul se mareste si face presiune pe vezica urinara, dar si din cauza transformarilor hormonale care au loc in timpul sarcinii si a activitatii mai rapide a rinichilor. Si da, este normal ca din ce inaintezi mai mult in sarcina, sa se accentueze, pentru ca presiunea e din ce in ce mai puternica. Mai ales daca bei si multa apa sau consumi supe/ciorbe, nevoia se amplifica si mai mult.