| Ana213235 a întrebat:

Sunt insotitoare pentru o persoana cu handicap in varsta de 22 de ani (Mia). Are o pensie normala de handicap si mi se tot spune sa ii facem si o pensie de invaliditate. Cand a primit diagnosticul avea 14 ani, de atunci primeste pensia de handicap. Mia avand 14 ani nu a muncit nicaieri si acum nimeni nu o mai angajeaza. Nici nu a cotizat niciodata la stat. Intrebarea mea e, poate sa primeasca si pensia de invaliditate daca nu a cotizat la stat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista pensie de handicap, persoana respectiva primeste indemnizatie de handicap.
Pentru pensie de invaliditate trebuie sa aiba o perioada in care sa fi lucrat.

| romeo78 a răspuns:

Cel mai bine mergeți la Casa de pensii, deoarece indemnizația de handicap a primit-o deoarece era minoră.
Fiind însoțitoare, probabil are gradul 1, cu dreptul la un însoțitor, cu incapacitate de muncă definitivă.
Având această încadrare, în momentul majoratului, există posibilitatea de a i se acorda pensia de handicap, chiar dacă nu a muncit vreodată.
Precedent există, prin acordarea de pensie socială, persoanelor cu ajutorul social, care la fel nu au avut niciodată carte de muncă.
Dar, repet, cu toate documentele medicale, inclusiv certificatul de handicap, dar obligatoriu și cu o împuternicire de la tribunal, mergeți la casa de pensii și depuneți dosarul pentru pensie.
Succes!