| Furnicuta000 a întrebat:

Am alta intrebare despre pensie de invaliditate. O persoana de 55 ani care a cotizat 27 ani si are grad 3 de invaliditate sau cum se numeste, a avut salariul destul de mare (peste 5000 lei net in ultimii 10 ani)...cam ce pensie ar urma sa primeasca? Stiu ca trebuie sa intreb la casa de pensii (dar nu vreau deocamdata), stiu ca nu imi poate spune nimeni exact, nici nu vreau sa stiu exact, dar stiu si ca exista un sistem de calcul si poate e cineva mai rasarit pe aici care il intelege ca eu nu il inteleg. Deci ma poate ajuta cineva?

2 răspunsuri:
| Andrei07501 a răspuns:

Bună! Sistemul de calcul al pensiilor de invaliditate este destul de complex și implică mai mulți factori, cum ar fi vârsta, stagiul de cotizare și gradul de invaliditate. Cel mai bine ar fi să consulți Casa de Pensii pentru a obține informații precise și personalizate în legătură cu situația ta. Imi puteti oferii fundita?

| Furnicuta000 explică (pentru Andrei07501):

Pai si nu am dat detaliile alea in intrebare? Ai citit intrebarea mea? Ce faci cu fundele?