| TreiSurori a întrebat:

De ce ma simt mereu obosita? Ma culc la 22-23 ma trezesc la 9-10, nu fac nimic toata ziua si mai dorm si 1-2 ore dupa masa...sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| m00n a răspuns:

Dormi foarte mult asta e problema.Un om sanatos doarme 10 ore pe zi maxim.Ori te-ai suprasolicitat in ultima vreme(inainte sa dormi atat de mult)si suferi de oboseala cronica(chiar exista si e o metoda buna sa scapi de orele de la scoala), ori e posibil sa ai ceva probleme cu ficatul care te obosesc foarte mult.

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cand nu sunt zile de lucru si nu fac nimic toata ziua, ca si tine am acelasi program (uneori) ma simt foarte obosita de parca am muncit 1 saptamana non stop. Daca esti un om activ si cateva zile de odihna ti se par si mai obositoare fata de cele in care depui un efort fizic.
Cu toate ca sunt "n" probleme, sa ai lipsa de vitamine, dietele la nesfarsit, o raceala neobservata, aparitia unei sarcini si multi alti factori.

Oricum iarna, corpul e slabit, incearca sa consumi multe salate, preparate in fel si chip, ba poti lua si vitamine pentru ati aduce tonusul de dinainte, sa elimini oboseala (oricum pe cat dormi mai mult, cu atat esti mai obosita, corpul e predispus la leneveala), sucuri naturale (si tu traiesti in tara unde ai portocale cu duiumul, consuma cat mai multe citrice), fa cateva minute de gimnastica, consuma multa apa, renunta la transportul in comun si alege mersul pe jos, usor vei vedea o ameliorare in corpul tau.

Fi activa in zilele de leneveala, fi creativa, tot esti un artist plastic, poti crea bijuterii, ori daca te atrage designul vestimentar creaza ce-ti place, numai pentru ati umple timpul si sa nu lasi corpului sa se simta obosit dupa o zi ca si cum nu ai facut nimic, nu ai depus efort.

| EdwardTeach a răspuns:

Eu după ce mă trezesc, arunc nişte haine pe mine şi ies să alerg(pe la 6-7 dimineaţa) apoi vin acasă şi-mi beau cafeaua. Alergatul face bine, e revigorant. ^^

| TatianaIstrate a răspuns:

Poate suferi de burnout. Daca ai un job mai solicitant sau o perioada mai grea la scoala se intampla sa treci prin starea asta care nu poate fi combatuta cu nicio doza de cafea. Uite aici mai multe despre ea -- https://cariera.ejobs.ro/burnout-ce-poti-face-ca-sa-nu-te-epuizezi-la-job/

| NightShadows a răspuns:

Incearca sa faci ceva miscarewinking o sa vezi cum o sa iti recapeti energia tongue chiar daca o sa fie mai plictisitor la inceput nu te da batut-a

| Andrei_Birceanu_Ionut_1991 a răspuns:

Acelasi lucru fac si eu, si tot obosit ma simt.incearca sa mai si iesi din casa la aer mai curat, la mine merge de fiecare data big grin sau poate si plictiseala te face sa te simti obosita...