| MazareanuSephora a întrebat:

Sunt mica de inaltime, am 17 ani și am 1, 70... Și vreau sa am măcar 1, 75-77... Mi-e frica ca nu ma înalt deoarece fumez. Oare asta o fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, cresterea ta in inaltime s-a incheiat de la 16 ani, asa este la fete.
Oricum, nu aveai cum sa cresti mai inalta, odata ce asta este mostenirea ta genetica, de la parinti.
Fii multumita ca ai si atat, cand sunt multe fete de 1.50 si 1.60m.

| sierra1 a răspuns:

O nu, fumează liniștită - cât te țin plămânii?! - nu are nimic una cu alta.

| Catrice a răspuns:

Mică de înălțime... dar fetele de 1, 60 ce sa spună?!?

| aXy99 a răspuns:

Depinde cat de inalti sunt parintii tai. Nu cred ca vei mai creste. Cel putin nu mult. Daca parintii tai au 1, 7 si 1, 85, cel mai probabil NU vei mai creste.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu mai cresti la varsta asta. Dar daca si la 1, 70 esti mica de inaltime... laughing))) Unde naiba traiesti?
Roaga-te sa ramai asa, e o inaltime medie si tipii inalti sunt mai rari decat un Charizard.

| Lioana a răspuns:

Nu esti mica de inaltime la 1, 70 m. E inaltimea perfecta. Cele care sunt mai inalte decat tine au slabe sanse de a gasi un barbat potrivit înălțimii lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti ciudata. Te preocupa exteriorul in timp ce iti distrugi interiorul adica ce conteaza mai mult. Fara 5 cm mai poti trai, fara sanatate... gandeste si tu.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Bună, de ce contează sa te înalți? rolling on the floor) eu am 1, 58 și îmi e bine asa.
Dacă fumezi te îmbolnăvești nu are treaba cu creșterea ta.

| Țoglă a răspuns:

Fumatul strica organismul. De ce mai ai așteptări în a te înălța când nu duci un stil de viață sănătos.

| 1Dezaxat a răspuns (pentru Țoglă):

Dupa logica ta, daca duci un stil de viata sanatos, inseamna ca te vei inalta la nesfarsit, sau cum? Ce relevanta are fumatul intr-o chestie erediatara?

| Țoglă a răspuns (pentru 1Dezaxat):

Eu nu am zis că "daca duci un stil de viata sanatos, inseamna ca te vei inalta la nesfarsit". Ci faptul că având un corp nesănătos, nu-l vei ajuta în dezvoltare iar fumatul este un factor minor în asta.Li asta fiind valabil la vârste fragede, nu având peste 22 ani pe când te oprești din creștere.

| GirlOnline81 a răspuns:

Eu una și sa-mi fi putut alege înălțimea, n-as schimba nimic - și ți-o spun de la 1, 69. De ce? Din simplul motiv ca n-as mai putea purta tocuri de 12 cm cu atâta ușurintă.

| unvecin a răspuns:

OK: înălțime
Not OK: că fumezi

1.92 m, și n-am fumat. happy Și dacă te lași de fumat și rămâi la 1.70, ce are? Merită să încerci. Când vrei din nou „tinerețe fără bătrânețe" te poți apuca înapoi.

| Rd79 a răspuns:

Nu, nu asta este cauza.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

De la 17 ani la 21 de ani mai cresti cativa centimetri. Daca faci ceva sport (cam 15 minute pe zi), te intinzi dimineata cand te trezesti, dormi cel putin 10 -11 ore si bei lapte in fiecare zi. Daca ai 1.70 cm la 17 ani, probabil o sa ai 1.72-1.74 cm la 21 de ani.
Nu mai fuma ca nu iti va fi bine mai tarziu. Fumatul este foarte nociv. Daca renunti la fumat acum la varsta de 17 ani, traiesti cam cu 10 - 20 de ani mai mult si poti sa treci usor de varsta 100 de ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Este fata! Iar fetele isi opresc cresterea la 16 ani!
Baietii cresc pana la 18 ani si in situatii exceptionale, pana la 20 ( cand pubertatea lor incepe dupa 15 ani).

| Andrei899 a răspuns:

Nu,la 17 ani ai cam atins inaltimea finala dar mai sunt sanse sa cresti 2-3 cm.

| KRISTINAxo a răspuns:

Cred ca ai o problema la cerebel.

| ArmandB a răspuns:

Ioai... Cum sa zici asta?laughing
1.70 mi se pare suficient, decât ceva stâlp de 1.80