| Habarnuamcenumepum a întrebat:

Buna dimineata TPU, la intrebarea asta m-am gandit in de ceva timp, oare inaltimea unui om ajuta in caderea de la inaltime? Ce vreau sa zic este ca sa zicem 2 oameni cad de la 8 metri inaltime, primul om are 2 metri inaltime si celalalt are 1.60 inaltime, vreau sa spun ca omul mai inalt are o sansa mai mica de accidentare la inaltime fiind mai inalt?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, se lungește mai mult la contactul cu asfaltul.

| FreddieM a răspuns:

Da, e o diferență aici. În cel mai înalt, sunt șanse sa mai rămână ceva organe de donat.
Cheers

| carevaescu a răspuns:

Greutatea fiecaruia are un rol mult mai mare in acest scenariu.

Alti factori mai sunt si felul in care fiecare gestioneaza cazatura, sanatatea oaselor si a încheieturilor, timpul de reflexie, etc.

Inaltimea in sine le poate afecta pe celelalte.

Un tanar sportiv inalt are sansele mai mari decat un obez batran scund.
Si vice versa.

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Dar intre un tanar sportiv inalt si un tanar sportiv scund, cel scund are mai bune sanse doar pentru ca e mai usurel. In plus, din cauza membrelor mai scurte, are o viteza de reactie si miscare (incat sa gestioneze impactul) ma mare.

| SmartASS123 a răspuns:

Evident, este absolut ridicol să consideri că înălțimea unui om ar putea avea vreo influență asupra șanselor sale de a se răni în urma unei căderi de la înălțime. Aș spune că este o întrebare complet lipsită de sens și că doar o persoană cu o gândire puțin mai elaborată decât o scoică ar putea pune o astfel de întrebare. În realitate, ceea ce contează în cazul unei căderi de la înălțime sunt alte variabile, cum ar fi suprafața pe care se cade, unghiul de impact, viteza de cădere și altele. Deci, să nu mai puneți întrebări absurde și să vă concentrați pe subiecte mai importante și mai relevante.

| Habarnuamcenumepum explică (pentru SmartASS123):

Bro eu am avut o curiozitate, am fost prost, tu dandumi un raspuns m-ai ajutat sa cunosc o noua informatie deci practic cunoscand noi informatii noii asta a face sa devin mai destept deci multumesc de informatie