| MonsterBunny a întrebat:

Sunt periculoase lentilele de contact (de vedere) la 13 ani? Eu atat am si vreau sa imi pun, am astigmatism miopic. Daca nu e nicio problema atunci spuneti-mi si mie ceva clinici (sau ceva de genul) unde au lentile de contact foarte bune. Mersii anticipat happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai medicul oftalmolog poate spune de ce ai nevoie mai exact!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt periculoase la orice varsta, in sensul ca te poti alege cu niste infectii serioase la ochi daca nu respecti o igiena stricta.
Trebuie sa ai grija cand le pui si le dai jos, sa te speli pe maini, sa fi curata, sa-ti pui picaturi in cazul in care ti se usuca ochii, sa le dezinfectezi, sa le pastrezi intr-o cutie sterila, le dai jos noaptea, le schimbi cel putin la 2-3 zile, nu le ti mai mult de cateva ore pe zi pentru a nu-ti usca ochiul etc.
E o responsabilitate mare, care sincer, la 13 ani nu e de asumat.
Plus ca mergi la scoala. Acolo alergi, faci sport, poate te mai joci/impingi cu colegii, te loveste cineva din greseala si iti poate leza urat ochiul.
Oricum, medicul oftalmolog e singurul care iti poate spune daca la afectiunile tale si la varsta pe care o ai poti purta lentile. Tot el te poate indruma spre o clinica buna si de incredere.
Totusi eu spun ca la 13 ani sa stai frumos cu ochelari. Pot arata chiar bine si e mai sigur pentru un copil/adolescent.
Sa ai o seara frumoasa.

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Nu, nu sunt periculoase. (Atata timp cat ai o igiena curata)
Lentile de contact gasesti la orice magazin oftalmologic.

Sanatate!