| vanessavane a întrebat:

As vrea sa imi cumpar lentile de contact verzi (eu am ochii negrii) Vreau sa imi spuneti de cate feluri sunt lentilele, cum imi dau seama daca sunt bune sau nu si daca mi s-ar potrivi cele verzi happy As dori sa imi ziceti toate felurile de lentile (eu as dori unele care sa dureze mai mult timp). Nu stiu nimic despre ele, am vazut decat cum se pun de aceea as vrea sa aud si ce spuneti voi. Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| 010123 a răspuns:

Buna! Intraba-ti doctorul de familie sau un oftalmolog, nu cred ca vei afla de pe astfel de site-uri dar iti urez succes!

| printesa16 a răspuns:

Lentilele de contact par inofensive dar sunt foarte periculoare sunt foarte multe cazuri in care lentila s-a lipit pur si simplu de retina si a trebuit sa o scoata cu o parte din ochi....pentru ca nu ai de unde sa stii ca acele lentile nu sunt facaturi.

| vanessavane explică (pentru printesa16):

Pai si daca le cumpar de la un magazin special pentru asa ceva?

| RodicaBinar a răspuns:

Având ochii negri, e mai greu, dar poţi încerca lentile opace: http://www.optiness.ro/acuvue-colours-6-lentile-opace-color
Acoperă mai bine culoarea.
Chiar şi cele de la freshlook sunt bune: http://www.optiness.ro/freshlook-dimensions-2-lentile

| KennyRall a răspuns:

Buna! si eu am ochii negri si de ceva timp mi-am luat lentile de contact verzi. eram innebunita sa am ochii verzi si mi-am luat aceste lentile http://www.lentilux.ro/......green.html Sunt absolut indragostita de ele. Se vad foarte bine pe ochii mei si mai mult de atat, sunt pe o perioada de 6 luni daca le porti zilnic sau 12 luni daca le porti ocazional. Au un pret mai mult decat bun si calitatea este foarte buna.

| xandraru a răspuns:

Buna.
Exista foarte multe feluri de lentile de contact:
de unica folosinta, cu purtare indelungata saptamanale, lunare, anuale.
Unele pot fi purtate numai ziua, cu altele se poate dormi si le poti tine pe ochi zile intregi!
Important este sa stii ce fel de lentile cumperi si sa respecti toate instructiunile asociate cu acel tip.
Prima regula in folosirea lentilelor de contact este igiena. Daca nu respecti niste reguli stricte de igiena,
risti sa ajungi la complicatii grave.
Inainte de orice, e bine sa consulti un medic specialist pentru a verifica starea de sanatate a ochilor tai.
Sunt extrem de multe situatii in care infectiile incep sa se manifesteze numai in timpul sa dupa purtarea lentilelor de contact datorita faptului ca acestea reduc sau chiar blocheaza accesul oxigenului la ochi si favorizeaza dezvoltarea bacteriilor deja existente, a microbilor, etc.
Uite un site de la care poti comanda cu incredere; gasesti cu siguranta si pentru ochi negri. Sunt lentile de calitate si e o promotie de care poti profita:
http://lentiledecontactcolorate.net/