| Amberr a întrebat:

Buna TPU happy. Am 13 ani si -4 sau -5 dioptrie thinking (astigmatism miopic) nu stiu sigur, am fost ieri la un control de ochi la Westeye in Bucuresti si am intrebat daca pot purta lentile de contact. A zis doctorita de acolo ca nu stie sigur si sa ma reintorc luni sa vedem ce putem face. M-am uitat si pe fisa de la ei si erau niste chestii calculate...nu am inteles mai nimic dar scria undeva gen ca rezultat -5, 8 si cred ca asta este dioptria mea dar nu are cum sa fie la ambii ochi deoarece mereu a fost diferita,stiu pentru ca atunci cand eram mai mica am avut -2, 75 si -3 ( cand am aflat ca am astigmatism miopic). Vroiam sa va intreb daca stiti daca pot purta lentile de contact..cand am plecat de acolo mi-a zis tata in gluma: pregateste-te emotional pentru luni laughing. Eu oricum nu mai am rabdare si vreau sa fiti sinceri si sa imi spuneti daca stiti ceva...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, nu, fiindca ochiul creste o data cu tine. Daca ai posibilitatea financiara sa te intorci la consultatie lunar si sa-ti schimbi lentilele cam tot atat de des, poti incerca, dar nu e recomandat. In general, lentilele sunt recomandate dupa incheierea cresterii ochiului, pe la 19 ani. Eu nu-ti recomand, fiindca e destul de riscant si inseamna niste sume enorme de bani si o groaza de timp pierdut la consultatii.

| Amberr explică (pentru Brigaela):

Banii sincer nu sunt o problema. Stiu fete care au lentile si au sub 13 ani..multumesc de raspuns happy

| RodicaBinar a răspuns (pentru Brigaela):

1. Ochiul este singurul organ care rămâne la aceeaşi dimensiune ca atunci când te-ai născut. Singurele variabile sunt parametrii aceştia, care se schimbă doar dacă ţi se repară văzul sau se strică mai rău.
2. Există lentile de contact cu toţi cei 3 parametri variabili, se fac la comandă (de exemplu, eu îmi fac comandă pe http://www.optiness.ro/categorie/lentile-de-contact-torice pentru că au mereu oferte şi au şi preţurile cele mai mici, deşi sunt fix aceleaşi produse). În plus, eu port lentile de la 16 ani :)
3. Se poate să le porţi, ele sunt făcute din materiale tot mai marfă, ca să păstreze ochiul mereu umed.
Dar, bineînţeles, medicul este cel care îţi poate zice cu exactitate.

| Brigaela a răspuns (pentru RodicaBinar):

1. Poate nu ai vazut niciodata un nou-nascut, altfel ti-ai da seama ca nu i-ar incapea in craniu ochii unui adult. la nastere, globul ocular are 15-16 mm, iar la adult are 24-26 mm (diametru). Nu stiu de unde ai informatia absurda ca ochiul ar fi singurul organ care ramane la aceeasi dimensiune, dar pana si pe wikipedia scrie adevarul (nu mai vorbesc de o carte de anatomie).
2. Exista, sunt scumpe si nu foarte sanatoase. le poto purta, dar nu sunt recomandate. Nici interzise, pana la uram e raspunderea parintilor copilului daca aleg cea mai buna sau cea mai usoara cale pentru el.
3. Da, sigur, dar e intens recomandat sa nu le porti inainte de 19 ani. Cum ziceam, nu e obligatoriu, pana la urma e doar o recomandare, poti renunta la multe pentru confort, chiar daca in viitor vei avea ceva problema ca urmare a acestui fapt. Sigur, nu te va omori, nu te va orbi, dar iti va obosi ochiul si iti va accelera cresterea dioptriilor.

| Amberr explică (pentru Brigaela):

Prea intarziat raspunsul laughing port lentile din luna mai :* mie asa mi-a zis doctorita mea..ca si cei mai mici poarta lentile. Nu vad cum imi va accelera cresterea dioptriilor, pana acum nu mi-a crescut, si am fost la control.

7 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Ai miopie mare pentru varsta ta...Eu stiu ca exista operatii care dau rezultate foarte bune si nu mai ai nevoie de ochelari sau de lentile. Stiu ca sunt foarte costisitoare, poate cateva mii de euro chiar, dar merita.

| Amberr explică (pentru morningstar):

Da,e mare intr-adevar. Asta pentru ca nu vreau sa port ochelarii si inainte stateam toata ziua la calculator. Am intrebat si de operatie...sunt prea mica. Am vazut pe net lentile de contact pentru astigmatism. Dar crezi ca as putea purta?thinking

| morningstar a răspuns (pentru Amberr):

Sincer sa iti spun, nu ma pricep sa iti spun daca la varsta ta e indicat sa porti lentile, dar tot ce e posibil sa ai voie. Cel mai bine poate sa iti spuna un medic oftalmolog. Totusi, nu ai de ce sa te rusinezi daca porti ochelari. Nu mai e o rusine sa porti, cum era pe vremuri. Iti iei o pereche de ochelari de firma potriviti cu gusturile tale. Cunosc unele persoane care nu neaparat au nevoie, dar poarta pentru ca e la moda! Asa ca nu trebuie sa te rusinezi daca porti. Eu port de ani de zile si chiar imi plac.