| Asdffd a întrebat:

Sunt racita.Adica imi curge nasul, am dureri in gat. Dar nu am febra. Pot sa ma spal pe cap? Adica maicamea tot imi zice ca o sa racesc si mai tare.Imi poate spune cineva daca e bine sau nu? Ca nu mai suport, vreau sa ma spal pe cap.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trebuie sa te speli pe cap,dar ai grija sa nu racesti,adica dupa ce te speli,sa iti usuci repede parul, si poti sa iti pui ceva pe cap. Fervex este foarte eficient ar fi bine sa il bei caldut dupa ce faci baie, si sa te pui in pat.Sanatate.

| 95Cosmin a răspuns:

Eu zic ca poti, daca dupa ce te speli pe cap nu stai in frig si iti usuci parul repede.Mult noroc

| Ella a răspuns:

Pai eu daca as fi in locul tau, as putea fi cea mai racita din lume si sa imi zica toata lumea sa nu ma spal ca nu e bine si tot m-as spala.
Eu din cate stiu nu e bine sa te speli pe cap si sa iesi imediat din casa.Dar daca tu faci baie seara pana dimineata ti se usuca parul si nu e nici o problema zic eu:din contra eu cand sunt racita fac baie fierbinte si adaug in apa sare grunjoasa. Poate mama ta s-a referit ca sa nu faci baie pe cap si sa iesi imediat afara. Insanatosire rapida>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ar fi indicat, sincer. Daca ai racit recent, mai asteapta 2-3 zile (stiu, poate parea mult), ca sa se mai duca si dupa te poti spala.
Daca ai racit de ceva vreme, cred ca te poti spala, numai sa te usuci repede si sa nu iesi din casa, sa nu te traga curentul.
Insa mai bine o asculti pe mama ta, ar trebui sa mai astepti putin, ca nu cred ca e moarte!

Răspuns utilizator avertizat
| Joleen a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie.nk mama nu m-a lasat.dar tot m-am spalat.si nu am patit nimic.asa ca cred ca poti sa te speli linistita atat timp cat nu stai in curentlaughing :*