| Iza2010 a întrebat:

Sunt ragusita. Ragusesc des, de fapt foarte des. Stie cineva de ce? Sau mai bine zis din ce cauza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CatalinaMarina a răspuns:

Pai nu stiu exact.Si fratele meu avea aceeasi problema si mama i-a cumparat un sprey cu care il dadea in gat!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Medicina tratează efectele nu cauzele bolilor, atât de "avansată" este!
Un consult O.R.L., gargară cu apă cu sare, dimineața o lingură de miere naturală de albine o lași să să treacă ușor pe gât în jos (este un antiseptic excelent), dropsuri mentolate pentru a avea căile respiratorii superioare libere mereu.
Fumezi?
Pa, pa.

| micurutza2005 a răspuns:

Raguseala are mai multe cauze ar trebui sa mergi la olr-ist sa te vada, raguseala apare mai ales in laringite dupa consum de bauturi reci, sau fortarea vocii daca trebuie sa vorbesti sau sa canti mult, corzile vocale sunt solicitate si se inflameaza si da raguseala sau de la raceli si rosul in gat netratate si cronicizate, deci de obicei corzile vocale sunt raspunzatoare de raguseala si daca vrei sa nu iti pierzi incet din voce ar trebui sa mergi la medic, mai apare raguseala cand ai probleme endocrinologice cu glanda tiroida lobii ei sunt cu probleme si apasa pe corzile vocale si le stranguleaza putin si poate sa dea putina raguseala sa zic asa, dar un orl-ist iti poate spune exact cauza asa ca mergi la el si nu forta vocea chiar si daca vorbesti in soapta e mai rau pentru ca atunci corzile vocale sunt si mai solicitate fiind obligate sa lucreze mai mult pentru. a scoate sunete deci vorbitul in soapta e mai rau, cel mai bine e repaus vocal pe cat posibil si tratamentele pe care ti le va da de la orl, niste analize nu ar strica sa vezi daca nu e si o infectie in gat care provoaca aceste simptome ar trebui sa faci un exudat faringian-nazal, eventual daca va fi cazul si de sange mai ales V.S.H care poate arata o infectie, inflamatie in organism care poate veni de la gat de exemplu.mai poti sa iti iei tablete de supt mentolate si antiinflamatoare de la farmacie gen strepsils sau tantum verde care te ajuta in reducerea inflamatiei din gat.sanatate sper ca te-am ajutat cat de cat si mai anunta-ne ce ai facut la medic.happy

| IonelG a răspuns:

Cel mai probabil un guturai...sau poate tipi prea mult și prea des.

| llllllllllll a răspuns:

O raguseala este provocata de o boala a laringelui sau de o anomalie a functionarii sale (laringita, surmenaj vocal)
fundita?