| anonim_4396 a întrebat:

Sunt sigur ca multi veti rade de intrebarea mea, dar eu chiar imi fac griji. Noaptea in somn visez ca urinez, dupa aia ma trezesc ud. Patesc asta rar, dar ma deranjeaza, imi este frica sa nu se agraveze. Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mefist0 a răspuns:

De ce să râdem?
Oricum, câţi ani ai? Problemele de genul ăsta dispar cu timpul aşa că nu trebuie să te alarmezi.
Un al doilea motiv din caza căruia păţeşti asta ar fi că dormi profund, dar pentru asta nu există o rezolvare...
Deasemenea tu ai spus că visezi că urinezi, dar de fapt tu eşti... nu ştiu cum să-ţi zic... eşti la limita dintre vis şi realitate. Acum fie vorba între noi cu toţii trecem prin momentele astea.
Câteva sfaturi pe care ţi le pot oferi:
1-Seara mergi la toaletă înainte sa te culci.
2-Când ai senzaţia că urinezi, încearcă să te trezeşti.
3-Dacă problema totuşi persistă poţi vorbi cu un medic urolog.

| anonim_4396 explică (pentru Mefist0):

Am 16 ani.

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este bine sa iti faci un obicei si sa mergi inainte de culcare la baie sa urinezi.

| Reek54 a răspuns:

Nu mai bea apa inainte de culcare, sau du-te la toaleta inainte sa adormi, asa trebuie sa mearga.

| AmandytaErhan a răspuns:

Daca visezi ca urinezi inseamna k organismul iti spune ca ai nevoie sa mergi la baie, te sfatuiesc inainte de somn sa te duci la wc chia daca ti se pare k nu vrei aseazate si o s vezi k natura o sa faca ce trebuie... astfel nu o s mai vrei noaptea la wc si nu o sa visezi

| KUBY78 a răspuns:

Ha ha ha esti copil de 4 ani du-te la medicccc

| fffandreeea a răspuns:

Am avut aceeasi problema happy. Trebuie sa te duci la doctor si iti va da un tratament.Iti va trece.

| Elvina a răspuns:

Sa mergi la doctorul de familie. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-le parintilor.Alta solutie mai buna nu ai.

| Wihox a răspuns:

Exista scutece si pentru adolescenti

| DianaIstratii a răspuns:

Uite aici citeva solutii:
1) Nu bea lichide inainte de culcare
2)Du-te la baie inainte de culcare(chiar daca n-ai nevoie mare)
3)Ca sa fii sigur, trezeste-te de 2 ori pe noapte si du-te iar la baie(chiar daca n-ai nevoie).

Si dupa un timp de 2-3 zile nu se va mai intimpla... sper ca te-am ajutat...bafta!big grinbig grinbig grinbig grinfunda?

| Quanah a răspuns:

Nu ai ce face. Asta patim toti. Si fratele meu patea asa. Totul sta in subconstientul tau. Poate nu mergi la baie inainte de culcare, si de aceea visezi ca faci pipi dar nu te poti trezi. In orice caz, de fiecare data cand vei visa asta, vei face in pat happy. E ceva normal.

| Amiiii69 a răspuns:

Nu cred ca este ceva de care sa-ti faci griji sau probleme. Poti consulta medicul de familie daca ai pana in 10 ani.hee hee

| AndreeaRoxana225 a răspuns:

Poi incearca ....si du-te la baie inainte sa te pui sa dormi ...si cand te trezesti noaptea si vrei la baie du-te, nu te gandi ca mai stai putin in pat si dupa mergi, te vei trezi tot ud,
asa ca baftawinking:S

| Zed_Zac_1981 a răspuns:

Esti tanar. nu e bai. incearca in vis sa te abtii sa faci ce faci. asta o sa functioneze..si 1.pentru inceput sa nu bei lichide inainte de culcare 2. du-te la baie inainte.
dupa ce te obisnuiesti sa te controlezi in vis nu vei mai avea aceasta problema.
ps: acorda-ti o perioada de proba (nu iti trebuie mai mult de o saptamana)
bafta!

| Akashaa a răspuns:

Sa vorvesti cu parintii si sa consulti un medic. Poti chiar, dupa ce consulti medicul de familie, sa ceri parerea unui psiholog. Nu spun ca ai propleme mintale dar poate in subconstientul tau ai o teama sau ceva care declanseaza asta. Multa bafta!
Sau poti merge la toaleta inainte de culcare si. sa nu mai bei multa apa sau sa nu bei inainte de culcare.