| anonim_4396 a întrebat:

Sunt suplimentele pentru sala (aminoacizii/concentrat proteic) nocive in orice masura pentru sanatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| fedorabit a răspuns:

Draga Daniel, aceste suplimente sunt produse de sinteza chimca. Nu au nimic natural in ele. Utilizarea lor pe termen lung poate duce la afectiuni hepatice si renale grave. Orice substanta intra in organismul nostru este metabolizata in ficat. Cele naturale sunt mai usor metabolizate. Pentru cele artificiale ficatul tau va face eforturi suplimentare. Eliminarea unor produsi metabolici are loc prin rinichi. AMINOACIZII si PROTEINELE NU SUNT ELIMINATE IN MOD NORMAL PRIN RINICHI. Daca acestea apar in urina e semn ca exista o afectiune renala grava! Consetintele pot fi insuficienta renala, blocaj renal, dializa sau moartea.

Aceste probleme medicale pot aparea dupa expunerea timp indelungat la un factor de risc precum cel amintit de tine.

Orice, dar cu masura. Omul isi sapa groapa cu gura.

| Cosmin86 a răspuns (pentru fedorabit):

"Orice substanta intra in organismul nostru este metabolizata in ficat"... FALS, aminoacizii BCAA sunt sintetizati direct din intestinul subtire.
Nu exista proteine "artificiale", proteinele se gasesc doar in mancare. Aceste suplimente sunt practic "mancare concentrata".

Exista o problmea, si anume protienele ieftine ( gen Redis ) contin substante nocive ( aspartam ), dar cele de calitate ( gen ON, Dymatize, etc. ) NU contin asa ceva si multe au aviz medical.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu, suplimentele nu au efecte secundare daca le iei cum scrie pe cutie.
Daca bagi o cutie intr-o seara normal ca ajungi la spital ( analog si la mancare, daca bagi ca spartu intr-o seara ajungi la urgente, cati ajung acolo de craciun si paste din cauza asta? )

Dar inainte sa iei ceva, trebuie sa iei ceva corespunzator ( in functie de varsta, inaltime, greutate, obiective, program de antrenament )