| Robert160 a întrebat:

Sunt trist. Depresiv. Ce aș putea să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ne spui si ce varsta ai si cam ce faci zilnic, sa te putem ajuta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trist fără motiv? Depresiv, așa deodată? Se mai întâmplă. Dar de ce? Cât de trist? Cât de depresiv? Ai întrebat ce ai putea face? Ai putea face ceva, dacă ai face. Așa că, simplu, fă ceva, orice, dar fă. Dacă nu faci nimic, așa rămâi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă sa asculți muzica care iti creaza o stare de bine, încearcă sa faci activități, plimba-te, desenează, comunica cu oamenii din jurul tău, citește eventual

| Fantaspirit a răspuns:

E greu sa scapi de depresie,fa mult sport chiar daca nu simți,ești prost dispus,sa îți găsești mereu cate o preocupare,sa socializezi,sa faci ceva nou, să mângâi un câine, sa primești o îmbrățișare, sa ajuți un om sărman, sa lucrezi, sa dormi devreme nu dupa 00:00 sau 01:00, sa te plimbi,sa ieși în natură,sa consumi alimente probiotice,prebiotice,sa faci meditații,yoga,sa asculți muzică,sa îți găsești un hobby,pasiune,sau sa face ceva de care te temeai mereu, gen sa îți învingi anumite temeri,fobii,sa ai niste realizări,când le ai atunci stima de sine creste foarte mult și psihic te simți mult mai bine,până la urma depresia apare când în viața ta nu mai ai conexiune cu oamenii,cu ce îți dorești tu din cauza insecuritatilor,a fricilor,ești deconectat de la adevăratul TU! Când începi să ai conexiuni cu oamenii, sa îți faci o iubita, sa fii tu natural și deschis la noi oportunități, provocări și le depășești atunci sănătatea mentală o sa îți multumeasca, te vei simți descătușat și vei avea o noua viață, o noua renaștere in care tocmai te-ai regăsit.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Fantaspirit):

Fă-ți analize sa vezi daca nu ai cumva deficit major de vitamina D, depresia poate apărea și când se produce acest deficit de vitamina D. Daca nu poți lua o lună de zile că nu îți va face rău, poți lua și magneziu și fosfor, ajuta și ele. Multa sănătate.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Sa te rogi la Dumnezeu dacă crezi în El.

| ZappyTv69 a răspuns:

Du-te la psiholog.

| thunder11 a răspuns:

Poti sa vorbesti cu cineva cu care te simti confortabil sa vorbesti despre problemele tale si asa scapi de ele, daca problemele tale sunt grave e normal sa fii trist dar trebuie sa treci peste si sa iti traiesti viata dar daca problemele tale nu sunt asa de grave si este doar un nimic nu ai absolut niciun motiv sa fii trist si depresiv cand te gandesti ca altii oameni/copii de varsta ta sunt in situatii de 100 de ori mai grave si tu esti trist pentru nimic atunci nu stiu csz, incearca sa faci lucruri care te tin ocupat, fa sport, asculta podcasturi si oameni cu influenta, eu cand ma simteam trist ma uitam pe Youtube la chestii care ma fac mai fericit sau ma gandeam la chestii misto care o sa mi se intample in viitor in viata