| emipenet a întrebat:

Poate nu este locul potrivit sa intreb dar cum pot scapa de tristețe/depresie?
Ma simt foarte trist mai mereu si deja e enervant, vreau sa nu mai fiu asa de depresiv
Ajutor!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti scapa de depresie si trsitete daca te apuci serios de un sport. In felul asta iti tii si mintea si trupul ocupate, iesi din casa si socializezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai timp și de mâncare.
Dacă ar trebui să îți câștigi existența, nu ai avea când să îți plîngi de milă.

| Andreeush a răspuns:

Implică-te în diverse activități sau du-te la un psiholog.

| Donsavas a răspuns:

Dacă esti intr o depresie profunda,consulta un psihiatru!
Dacă Nu, fa sport, mănâncă sănătos, citeste carti de dezvoltare personală, socalizează etc.

| Nemessys a răspuns:

Si care este motivul pentru ca te simti depresiv? iti lipseste ceva? Inainte te siteai asa? Ce s-a intamplat in viata ta daca inainte erai fericit si acum esti trist? Cam asta este primul pas pentru a rezolva o problema, sa-ti dai seama ce ai si motivul.

| emipenet explică (pentru Nemessys):

Pai, motivul ar fi ca nu reusesc niciodata sa fac ce mi am propus, de mult ma simt asa, am vise foarte mari si nu le pot atinge si asta mă intristeaza rau

| Nemessys a răspuns (pentru emipenet):

Nu te-ai gandit ca acele tinte pe care ai vrut tu sa le atigi au fost cam mari pentru tine? Sau pur si simplu nu ala e drumul tau in viata? Ce ar fi sa te orientezi spre altceva?

| emipenet explică (pentru Nemessys):

Poate e asa cum spui tu...

| emipenet explică:

Ai dreptate!