| Nimeni10 a întrebat:

E ceva normal sa fii depresiv sau trist ca n-ai bani?
Eu mereu m-am ofticat din cauza asta, nu pot sa accept sa muncesc toată viața si sa n-am parte de nimic

43 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Banii sunt niste hartii cu valoare impusa de noi, ca sa stabilizeze economia si comertul intre oameni si state. Practic este o bucata de hartie, cu valoare X sau Y, dar nu are valoare reala, precum aurul, argintul, diamantul. Asta este lumea in care traim acum, nu avem ce sa facem.

Deci ca sa te lamuresc, esti trist din cauza ca nu esti capabil sa produci valoare, prin munca ta sau prin serviciul tau, nu esti trist din cauza ca nu ai bani.

| Nimeni10 explică (pentru Frank51):

Cred ca asta am vrut sa zic ma oftic nu stiu sa produc bani

| Frank51 a răspuns (pentru Nimeni10):

Solutia este simpla, mergi la munca! Daca stii engleza iti recomand CGS, este un loc extrem de bine platit(pentru nivelul de cunostinte).

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

E trist ca nu are bani, daca are are ce vrea ca nimeni nu te intreaba de unde-i ai! Nu te duci sa iei un calc de 3000 euro si aia "stai asa tati, i-ai facut tu muncind in 3 sapt sau munciti in 5 luni, ori moca de undeva?", nu, bagi cardul` pac si gata. El e trist de lipsa rezultatelor, stie ca banii aduc confort (pe langa chestiile sufletesti, dar nu asta e subiectul aici, clar ca fara alea banu nu are valoare, deci sa nu aud "aaa pai nu asta conteaza domne").

Bucata aia de hartie deschide 98 % din usi! Ca aia e acoperita in aur care oricum nici alea nu au valoare ca nu mananci aur si diamante, produsele au valoare, petrol, gaze, carbuni, mancare, materii prime. La o adica nu am nev de auru` tau, eu vreau sa mananc, sa ma incalzesc, sa produc TV-uri, medicamente, etc. Ptr ca daca ai folosi direct monezi de aur, se tocesc, isi pierd din valoare si nu are sens, plus ca-s grele.

| Mosotti a răspuns (pentru Nimeni10):

Pai ce e vina ta? Asa te-ai nascut, capacitatile nu ni le dam noi, natura le da, noi doar le exploatam. Asta este, trebuie sa acceptam realitatea, nu avem ce face. Daca te deranjeaza ca nu ai bani e normal, daca te deranjeaza ca nu stii, nu e in ordine, ai complexe, iar astea vin cumva din trecut, din copilaria ta! Ce daca nu esti? Nu esti si gata, cati agenti comerciali si fete si baieti am intalnit si am stat de vb, nici unu nu e complexat ca doar 1500 lei bani in mana sunt in stare sa ia, asa e normal.

Chiar am iesit cu una care m-a placut in 2014 de jos de la mega, imi zicea "ce trening rosu misto ai, iti sta bine", i-am dat telefonul, l-a acceptar si am dus-o in parcul de distractii, a vrut sa plateasca fata dar nu am acceptat, am intrebat-o "esti multumita de munca? salariu?", zice "e, nu e ce voiam eu dar merge, asta e, nu e problema". Lua maxim 1350 lei lunar bani in mana, si colegii ei la fel si fete si baieti.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ce se luptau toți oamenii înainte? Pentru aur. Vremurile se schimba, acum cautam confortul și punem valoare pe alte chestii, dar valoarea reala nu s-a schimbat.

Din păcate majoritatea oamenilor sunt obsedați după bani, bogăție, dar nu au ei valoarea necesară pentru a produce banii respectivi și cad într-o depresie inutilă.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Pai nu am inteles obsesia asta pentru bani niciodata, insa trebuie sa ai un trai decent, sa nu confundam, e una sa ai un trat cat de cat si alta sa nu iti ajunga pentru ce trebuie. Am zis acum ca ori se pregateste sa faca ceva mai ok, ori ramane asa, are de ales. Daca nu ii ajung banii pentru un trai normal, e nasolie.

| SilentRain a răspuns:

Habar nu aveti ce e aia depresie laughing)dar va place sa folositi cuvântul, pare cool, nu-i asa?

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Corect, e parca o moda, cum e putin omu suparat sau trist cum e firesc, gata, are depresie, nu e asa, doamne fereste sa aiba omul depresie.

| Sofer a răspuns:

Asa sunt si eu brothere. dar totusi muncesc sa imi strang bani sa imi indeplinesc un vis si sa traiesc frumos. Asta e viata. doar prin munca castigi bani.

| Nimeni10 explică (pentru Sofer):

Eu sunt fără job momentan

| Sofer a răspuns (pentru Nimeni10):

O sa iti gasesti bro un job.

| Mosotti a răspuns (pentru Nimeni10):

Ia spune te rog concret, ce ai facut tu sau ce ai incercat sa faci ca sa schimbi situatia ta, inclusiv ce ai incercat si nu ti-a iesit? Sa vad si eu ca sa-mi fac o idee.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce să schimbe? Păi a incercat să ne scrie nouă pe TPU. happy
Omul se inferiorizeaza tocmai pentru că nu are multă școală și nu are calificări. Nu are nici motivație. Crede că așa e sortit, să stea mereu sărac și neîmplinit.
Apropo, agentii comerciali poate au o situatie suficientă in familie. Ori au doar un job de tranziție. Oamenii sunt 90% la fel in anumite privinte, nu si in ceea ce ii face împliniți sau doar sa mimeze acest lucru, tipic celor care lucrează ca agenti comerciali sau in marketing.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu stiu ce sa schimbe el, eu astept sa vina sa imi zica ce l-am intrebat, ce a incercat sa schimbe si nu i-a iesit, sa vad ce a facut pentru asta. Pai daca nu ai studii si nu ai calificari asta este, sa incerce sa-si faca calificari, exista cursuri de calculatoare, limbi straine, programare, cati cu liceul nu au invatat toate astea, destui. Nici nu e nevoie de facultate sa inveti programare care se cauta in draci si salarii fff mari. Angajeaza si incepatori cu salarii de la 600 Euro in sus bani in mana. Hai sa zic ca, alea de word si excel folosesc si se gaseste mai greu de lucru, nu stiu, dar sa invete ei o limba straina, asta este.

Aia comerciali de ani vad aceiasi oameni la Mega Image meu, nu neaparat job de tranzitie la toti, da, poate au situatie mai buna in familie. De mimat toti mimeaza ca-s bine.

| Nemessys a răspuns:

Este normal sa fii suparat, dar stii ce este anormal? Sa te plangi ca nu ai bani si sa nu faci nimic in privinta asta. Eu am observat la parintii mei o chestie destul de ciudata. Se angajeaza intr-un loc unde bineinteles ca nu li se ofera un salariu cat sa acopere toate nevoile lor, dar raman in continuare acolo, neavand tactica sa lucreze acolo pana isi gasesc ceva mai bun. Sper ca nu faci si tu la fel.
Nimanui nu-i place sa depuna foarte mult efort ca apoi rasplata sa nu fie nici pe jumatate.

Cati ani ai? Unde lucrezi? Ai o pasiune? Dezvolta-te pe ceva domeniu.

Crede-ma ca poti avea foarte multi bani si fara sa faci o facultate. Trebuie doar sa furi meserie happy. Un coleg pur si simplu a terminat liceul si s-a angajat in mai multe locuri ca sa prinda ceva experienta ca si pizzer. Apoi cu experienta dobandita s-a dus undeva unde se cerea experienta dar se oferea salariu mare... Si tot asa. pana cand in mai putin de 2 ani a ajuns sa aiba salariu si de aproape 4000 de lei, fara sa faca o facultate. Doar incepand de jos si avand cap. Frumos, nu?
Gandeste logic. Eu de exemplu daca-mi deschid o pizzerie, fiind noua, evident ca nu o sa am parte de multe vanzari, din cauza acestui lucru nu o sa-mi permit sa dau salarii mari momentan si de aia nu-mi permit sa angajez pizzeri experti deoarece niciunul dintre ei nu ar pleca de la 3000 la 1800 de lei.

Pe mine de exemplu ma pasioneaza condusul. Lucrez pentru inceput undeva unde-mi ofera salariu mai micut, dupa aia pa si la revedere si ma duc altundeva, unde se castiga mai bine si tot asa.

Deci pe scurt. daca stai pe loc si nu prea ai chef sa-ti tot schimbi job-urile nu o sa faci nimic bun. Nu zic sa lucrezi o saptamana acolo si o saptamana in alt loc, dar daca le schimbi macar fa-o cu cap. Si apropo, un ultim lucru foarte important, job-ul mai bun nu este neaparat ala mai bine platit. happy

| Mosotti a răspuns (pentru Nemessys):

Tu ai dreptate! Sa faca asa, sa vedem face? Ca tu spui asta ca ai alta gandire, alt psihism, el daca avea facea ce zici tu, insa tu ai dar idei foarte bune. Jobul bun e si ala care iti place, care iti aduce satisfactie, vorba ta, nu doar ala bine platit, dar hai sa zicem, sa aiba bani mai multi daca doreste. O sa pun lui o intrebare

| gemeni6226 a răspuns:

Deci desi eu sunt o fire cu gindire pozitiva daca nu am bani nici eu nu ma simt ok.Ca sa fac ceva in casa m-am tot imprumutat de la banca pe 5 ani si nu e un sentiment placut ca trebuie sa-ti dramuiesti cheltuielile si sa te uiti daca iti poti permite ceva sau nu.

| gemeni6226 a răspuns:

Dar m-am obisnuit sa tot fac economii dar atunci e neplacut cand se iveste ceva si trebuie sa te scuzi ca nu poti merge ca a intervenit ceva.De exemplu trebuie sa ma scuz ca nu pot merge la o inmormintare sau la un botez ca e ceva urgent la servici cand colo doar de aceea nu merg ca nu am bani pentru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai? Parintii tai iti cunosc situatia? De ce nu apelezi la un specialist?
Si eu sunt in aceeasi situatie. crezi ca daca ai avea bani ai fi mai ok? Ai scapa de depresie? Eu spun ca alta este cauza, raspunsul mi l-ai dat chiar tu in ultima conversatie. este adevarat ca e greu fara bani dar fara sa ai pe cineva cu care sa mai schimbi o discutie, sa iesi in oras si sa te mai distrezi este si mai greu. aceasta este cauza care te o adus in situatia de fata. Daca nici din partea familiei nu ai suport moral este intr-adevar greu. cred ca niste antidepresive te ar motiva si te ar face sa vezi lucrurile altfel, trateaza depresia fiindca depresia netratata da in anxietate. vorbeste cu parintii tai nu te inchide in tine ei te pot ajuta si intelege cel mai bine

| Nimeni10 explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca antidepresivele Mi-ar aduce prieteni?
Dacă nu am fost impunător de mic așa mor

| Osneros a răspuns (pentru Nimeni10):

Antidepresivele n-o sa-ti aduca prieteni.

Schimbarea incepe de la tine, nu de la Xanax.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nimeni10):

Ele au rolul de a ti schimba gandirea de a fi mai pozitiv si de a ti da vointa sa treci peste aces impas numit depresie. macar incearca si dupa tragi concluzia daca ajuta sau nu. ce crezi ca iti putem face noi daca tu insuti nu faci ceva sa schimbi ceva la tine la stilul pe care il adopti.e nesanatos sa stai intre 4 pereti trebuie sa te schimbi sa iti schimbi mentalitstea noi nu suntem vindecatori noi iti dam un sfat il i ei in condiderare bine nu il iei amana si amani schimbarea. Adopta un stil de viata mai sanatos si fi mai activ renunta la sedentarism fa ceva nu sta. vrei si anul viitor sa pui aceeasi intrebare? Vrei si anul viitor sa stai intre 4 pereti? Vrei si anul viitor sa nu fi integrat? Vrei? Nu cred! Asa ca fa bine si mergi la un specialist. cate clase ai? Ai vreun curs? Daca nu ai fa unu!
Ti am zis nu banii sunt marea problema ci ca nu ai avut cu cine sa schimbi o vorba sa stai intr-un grup de oameni veseli de acolo e bine inradacinata cauza acum cao aparut si lipsa banilor e un scantei trebuie sa luptam de unii singuri la greu iti poti da seama cine iti e alaturi si cine nu cand iti merge bine toti sunt langa tine. sa stii ca si daca mergi la munca te va ajuta acolo vei comunica fie vrei fie nu sau nici acolo? Comunica cu lumea numai tine in tine, comunica macar cu noi daca nimeni nu te asculta. Vrei sa cada banu din cer? Asta e cine te o pus sa nu termini o facultate noi te am pus? Sau sa faci un curs? Trebuie sa iti placa ceva combina utilu cu placutu, vrei bani multi? Reapucate de studii, nu iti place sa lucrezi din cauza incapacitatii de lucru? Bagate la paza. unii au evitat munca si au ales videochat au facut ceva tu nu faci nimic.
Asta e asa e depresia, acum cateva zile sa sinucis unu si ghici ce avea bani era bine platit avea nevasta, avea 2 copii serviviu stabil da nu era suficient si o sles sa termine cu tot. Robby william avea ogramada de bani, faima, familie si ghici ce? Si el sa sinucis avea sentimentul de vinovatie ca are tot si se simtea vinovat!
Depresia e de la altceva din trecutul tau de asta nu poti ca tu ai o proiectie mintala din trecut tu nu trsiesti prezentul esti cu mintea acolo, lasati libera imaginatia si ramai in prezent.

| Meli60070 a răspuns (pentru Nimeni10):

Mai ai timp sa iti faci prieteni(desi nu se pot compara cu cei din copilarie)
Desi pana la o anumita varsta nu erai genul cu care sa se incurce lumea, lucrurile astea se schimba cand te aștepti mai putin(si da se poate schimba si la 22 ani dar pentru asta trebuie sa fii inconjurat de alti oameni fie la facultate, job sau alte activitati)
De obicei prieteni vin cand crezi ca cu ei si fara ei e tot acolo

| Mosotti a răspuns (pentru Nimeni10):

Pai ce treaba au alea cu prietenii? Ce leg are impunerea cu prietenii? Eu niciodata nu am fost impunator dar mi-am gasit 3 prieteni fff buni cu care ma inteleg super de cel putin 15-20 ani de zile. Vad ca ai o problema sa fi impunator, sa faci nu stiu ce, nu cumva parintii tai mereu te descurajau si iti ziceau ca nu esti bun ca, cutare, ca nu faci cutare?!

Cont sa va compatibilizati in caracter, discutii, pasiuni, asta cont la prieteni. Totul e sa dai de ei, nu de toate panaramele unde esti bun doar cand ii distrezi.

Antidepresivele te scot din depresie, dar tu nu ai asa ceva, ai tristete normala si atat. Scopul este sa te simti bine asa cum esti.

Dar ia sa te intreb eu ceva, ce sti sa faci? Ce studii ai si in ce domeniu? Ca poate iti dau idei, poate poti dar nu sti ca poti anume chestie banoasa, sau poti sa inveti. Eu as propune programarea, e fff banoasa, nu se invata greu.

| Nimeni10 explică (pentru Mosotti):

Doar liceu, am muncit doar ca necalificat, salahor

| Mosotti a răspuns (pentru Nimeni10):

Dar am auzit ca necalificatii iau cel putin 2500 lei bani in mana lunar! Asa e? Sunt si joburi doar cu liceul cat de cat, nu stiu ce sa zic. Si nu poti invata altceva? Ptr ca raspunsul e simplu, ori inveti ceva mai banos, ori te obisnuiesti cu situatia actuala, nu ai altceva de facut. Ti-am zis, programarea e f banoasa daca ai invata-o, sunt cursuri gramada. Ca sofer stiu ca se castiga iar cat de cat.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Nimeni10):

Oamenii se pot schimba in timp. Chiar si la 180 de grade. Trebuie sa muncesti in sensul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, așa este.
Lipsa banilor sau insuficiența lor înseamnă umilință care va accentua o stare de depresie.
Partea bună e că trebuie să fie si o motivație. Nu se complace nimeni in sărăcie. Dar sunt situații când poate fi dificil să obții sau întreții un job dorit. La unii durează prea mult si pot fi motive mai complicate.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Fugi ma, cati oameni sunt muncitori ca el si nu au nici pe dracu! Ceva nu e in ordine, sigur ca lipsa banilor ii da o tristete asa cum am zis, dar dupa pregatirea care a zis ca o are nu-l vad bine. Si aia agenti comerciali de la magazine de ce nu au problema asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

De unde stii dumneata ce probleme are X sau Y? Aparent poti gandi si in locul altora. Wow. big grin Oricum ce am zis eu era cu totul altceva.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ca stiu cat de cat psihologia oamenilor, nu 100 %, dar 90 % da, oamenii in general gandesc cam la fel, vor cam aceleasi chestii, dar nu toti, sufera cam din aceleasi motive, de aia in politica exista specialisti in psihologia maselor, tocmai ca sa stie cum gandeste lumea in masa si cam coincide.

Am inteles f bine ce ai vrut sa spui, ai zis ca lipsa banilor aduce umilinta si sunt de acord cu tine dar nu neaparat da depresie, da doar o nefericire, o tristete in limitele nepatologicului chiar daca se mentine mult timp, depresie e o tristete patologica, neagra, nu stiu sa descriu, e groaznica, e altceva, dar daca omul e sanatos cum trebuie psihic (a se vedea aurolacii ca n-au nici o depresie, aici ma mir si eu ca nu au, sau unii din ei sunt asa), nu face depresie. Si ai mai spus de motivatie, sa stii ca motivatia exista dar multi oameni nu au capacitati (si nu e vina lor, ca, capacitatile ti se dau sau nu de la natura, si tu doar le valorifici daca le ai) ca sa poata obtine ce vor, si atunci pare ca nu au motivatie sa lupte pentru ce doresc.

Iti zic eu ca cine poate face, nu sta asa mai ales ca se simte prost ca nu are nu stiu ce, sigur ca exista oameni cu blocaje psihologice care nu fac chiar daca pot, acolo ajuta un psiholog, si subiectul nostru este in unul din cele doua cazuri, ori nu are capacitati si isi stie limitele, se oftica ca stie ca nu poate mai mult dar ar dori, ori poate multe, dar din blocaj psihologic crede doar ca nu reuseste, nu poate sa invete mai mult, nu stie. Parca vad ca blocajul lui e din copilarie ca parintii ii tot ziceau ca nu e in stare, ca nu stie, nu face ca altul care e mai bun, si i s-a fixat asta iar acum inconstient crede ca asa este, asa ca nu-si vede capacitatile care de fapt le are, deci asta e varianta doi.

Si ca sa-ti arat cum gandeste lumea in masa, majoritatea oamenilor vulnerabili genetic fac depresie din trei motive, ori toate ori unele din ele, pierde locul de munca, nemultumire loc de munca si lipsa posib de a face altceva, rateu in relatii, decesul unei persoane dragi, e cam sablon in general, dar oamenii strong nu fac depresie la aceste motive. Vor bani cat mai multi, nu sunt multumiti niciodata, se axeaza pe chestii materiale sa compenseze fara sa vrea lipsa sufleteasca, se centreaza pe facut bani majoritatea, nu sunt multumiti dar nu protesteaza in masa ca sa schimbe ceva, ba ca e programu prea incarcat, ba ca nu au timp liber, ba ca e salariu mic, ca e prea mult stres. Cum se schimba moda (Schimbata de unii smecheri ca sa faca vanzari), cum apare ceva nou, oamenii se reped sa cumpere, sa-si schimbe lucrurile desi e total inutil, dar na, tocmai ca psihologia maselor spune ce probleme are X, Y, ce vrea X si Y, si aia e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Poate nu suma baniilor e de vina., ci abilitatea lui de a umbla cu BANI. Recomand sa tina socoteala : cat vin facturile lunar? cat consuma pe mancare pe zi., / pe haine / etc

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Stie f bine asta si el, fi sigur, nu ii ajung banii, iti zic eu, abia ii ajung pentru cele necesare ca la multi altii, precis. Acuma ca nu are job e altceva, ma refer cand avea. Si fiecare are nevoi diferite, nu putem generaliza, asta zic la general, nu ma refer la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci lucrii si n-ai bani? Nu te-ai gandit ca poate tu esti de vina ca nu stii sa pui deoparte? Pe ce cheltui te asteapta copii acasa? -> asa s-ar intelege in rest e fix vina ta.
Man., eu lucru si bun deoparte undeva intre 2/3-50% din bani in fiecare luna., ma intretin absolut singur si nu duc lipsa de nimic esential mie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca omu o avea salariu mic ce sa mai pui deoparte? Ai zis-o si tu, abia daca-ti ajunge sa iti platesti datoriile si mancarea, nu e de vina precis, daca avea salariu mai ca lumea stia el singur sa faca ce zici tu, multi au salarii mici in Romania.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Dintr-un salariu minim 1 persoana (nefamilista) se poate intretine Relaxat.,
eu lunar dau pe toate facturiile intre 150-200 lei Intr-o luna de vara.
Mancarea nu e asa de scumpa

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, depinde de om, pai eu doar lumina platesc un 130-140 lei lunar, iarna 300-370 intretinerea, impozit casa dar ala nu e asa mult, TV cablu, net, cartela telefon, mancare, nu e asa simplu, dar asta la mine. De ex la ap cu trei camere Bucuresti si doua persoane adica eu cu mama ardemi lunar cam intre 3200 si 4300 Euro lunar deci cu toate, mancare, taxele de mai sus, si asigurare casa. Daca stam sa ne gandum ar fi cam 2300 venit de persoana, deci nu chiar sal minim, insa trebuie sa mai si ramana ceva in plus sa ai acolo, un 3-400 euro lunar sa ramana in afara de tot. Mancare e destul de scumpa, majoritatea banilor pe mancare ii dam, bine intra si hartie igienica, pasta dinti, din astea pentru baie si bucatarie. Nu prea e ok salariu minim la o persoana care e cam 1400 net maxim deocamdata, daca mananca mai ieftin da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Te citez: "De ex la ap cu trei camere Bucuresti si doua persoane adica eu cu mama ardemi lunar cam intre 3200 si 4300 Euro lunar "
Am incercat sa recitesc., dar cifrele tale ma baga in confuzie totala Lei sau Euro? Si cate zerouri pui laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gresit, lei erau.

| Mogiojojo a răspuns:

Pai daca te duce capul poti face cati bani vrei tu. Nu trebuie sa te nasti intr-o familie bogata. Uite daca te pricepi la strategii incearca la pariuri sportive.

| Nimeni10 explică (pentru Mogiojojo):

Nu prea sunt așa deștept

| Mogiojojo a răspuns (pentru Nimeni10):

Cati ani ai?