| anonim_4396 a întrebat:

Sunteți sau ați fost de acord cu închiderea spitalelor? Argumentați.
Eu sunt de acord să fie dați afară toți incompetenții, nu închiderea spitalelor în sine că ele nu au nicio vină, mai degrabă îmbunătățite, igienizate, personal profesional, etc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SmileToMe a răspuns:

Nu! Nu, cu siguranta ca nu.
Spitalele sunt locurile in care oamenii se trateaza, si dreptul la sanatate este gratuit.De inchis sa inchida magazinele de droguri

15 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Nu sunt deloc de acord cu această decizie de tot rahatul,luată de oameni fără minte.
Cum spui și tu,trebuie să fie dați afară doctorii incompetenți și asistentele nepricepute,nu să închidă spitalele.
O țară fără spitale eu sincer nu am mai văzut și nu ar avea sens,nu ar putea să fie. Adică un om bolnav,cu o stare gravă unde se duce? Îl lase să moară?
În țara asta,măcar spitale să avem,să nu murim la colțul străzii,de foame.
Da,trebuie îmbunătățite,igenizate și să angajeze un personal demn de muncă și cu chef și să aibă școală calumea.
Decizia asta este luată în WC de cine știe ce prost,zic eu. Cum adică,fără spitale? Dază se îmbolnvăște Boc sau Băsescu imediat la deschide. Să le fie rușine celor ce a luat decizia,nu se gândesc la bieții bolnavi care se luptă cu crunțile boli. Tot suntem amărâți și avem o viață necăjită,dacă ne îmbolnăvim nici nu avem unde să ne ducem să ne internăm.
Dacă se vor închide,ar trebui să facem un protest și să ducem toți bolnavii la ușa lor să le poarte de grijă și să vadă cum e fără echipament și instituție dotată și curată.
Un protest și o revoluție mare îi potolește pe mucoșii ăștia fără minte din parlament care fură atâția bani și noi stăm în criză, murim de foame, nu ne permitem nimic și multe altele.

Numai bine!

| MMihai a răspuns:

Am aceiași părere, despre tot ce face, actualul regim. Dacă au fost niște cretini, care i-au votat, acum trebuie să ne bucurăm, cu toții pentru asta!

| raspunz a răspuns:

Lucrez în domeniu și ăsta este un subiect controversat.
Pe de o parte e nevoie să existe spitale mai, la nivel reginal, care să poată asigura sericii superioare ca și calitate. E necesar să existe spitale de Urgență la nivel de mari orașe pentru a nu plimba omul de la spital la spital când are accident. E necesară o rețea de intervenție rapidă și helioporturi la nivel de spitale mari. E necesară o rețea pentru transplant, lucruri care nu există în prezent.
E necesar să existe și spitale mici, în localități mai mici, care să deservească anumite comunități, nu este posibil să îngrămădești toată populația în marile spitale.
Dar România e un stat care nu funcționează bine, nu sunt bani. Medicii și asistentele bune pleacă în străinătate, posturile se blochează și nu se fac angașări. Banii pentru resurse sunt furați de cei cu interese. Rămân oameni care au nevoie de servicii și un personal redus care să se ocupe de ei. Cum mulți dintre cei buni pleacă, rămân destui incompetenți, a căror incompetență este și alimentată de sărăcie, salarii mici, lipsă de fonduri pentru materiale, lipsă de posibilități de investigare. Se creează un climat de nepăsare de sus până jos și mulți pacienți își fac o părere foarte proastă despre medici, deși cei mai mulți dintre ei au făcut multă școală pentru a ocupa un post și au dat examene care le confirmă priceperea în domeniul lor.
Medicii noștri sunt foarte apreciați afară, tocmai pentru că știu să se descurce bine cu puținul care le este dat. Diferența dintre spitalele noastre și ale lor este dată de lipsa de posiblități financiare și de un management foarte prost.

| Klepto a răspuns:

Daca ar auzi cineva dintr-o tara mai "evoluata" (da inca sunt la stadiul de amibe cand vine vorba de a fi un stat propriu zis) ca sunt inchise spitalele si sunt dati afara bolnavii, cred ca ar rade pana ce s-ar satura si mi-ar spune buna gluma.

Cum naiba sa inchizi spitalul si sa dai omul bolnav afara?
Pe langa faptul ca este cea mai mare absurditate posibila, mai suntem si tratati ca niste prosti de baietii smecheri care au ajuns cu votul multimii acolo sus.

Este ca si cum maine s-ar da un comunicat de presa ca pensiile, alocatiile si ajutoarele sociale nu se mai distribuie ca nu mai sunt bani.
Cred ca avem dreptul la sanatate dar asteptam ca sa vina cineva sa ne scoata din mocirla ca romani este un filozof si un invatat si spune si isi da cu parerea dar atat face;"Ar trebuii sa", "Asa ar fi normal sa" dar cand vine vorba de fapte... asa cum teorie poate sa faca oricine numai cu practica este mai greu.

"Eu sunt de acord să fie dați afară toți incompetenții".
Incompetenti sunt peste tot si exista in puhoaie dar cine altcineva sa mai munceasca in unele conditii?
6 ani de facultate + specializari + rezidentiat pentru ce?
te asteapta un salar de mizerie si mai tarziu o pensie de mizerie.

Eu dau vina pe conducere, nu pe pionii de jos.Ei sunt responsabili sa aduca personal competent.
Vine un "biet prost" care a auzit ca daca se face doctor o sa traiasca bine, copie pe la examene, trece ca gasca prin apa prin tot si hopa, ghici cine te trateaza.
Ca si vorba aia "Omul sfinteste locul".

"mai degrabă îmbunătățite, igienizate, personal profesional" am vazut destule reportaje si stiri in care aratau spitale ultra dotate dar nu aveau specialisti.Tin minte ca un spital avea o aripa completa dar nu aveau personal, ca la noi la nimeni.
In alte spitale vezi scenarii demne de filme horror si nu au bani si altele au aparatura si dar nu au oameni.
Banii nu sunt rationalizati bine, nu sunt impartiti bine si pana la urma urmei nu le pasa.

Inchiderea unui spital este solutia?
Cand ti se strica masina, ce faci? O arunci nu? Nu incerci sa o repari?

Este mult mai usor sa distrugem decat sa cream sau macar sa stabilizam.
Am inchis un spital, gata problema.
Asta cred ca a fost doar un val mic, cine stie cand o sa pice mai multe.
Unii oameni au murit ca au fost dati afara din spitale, a facut cineva ceva?

| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Sub avatarul tau apare scris EXPERT TPU, cum de? nu o lua ca pe o ofensa dar ai o intrebare dubioasa rau.
Oricum fie. Idea ii ca eu is de acord cu tine, ca este nevoie de personal calificat pe buna dreptate in cadrul spitalelor noastre, problema este de unde sa gasim persoane calificate cu aptitudini practice si nu doar cu licente si diplome. Este vina noastra ca popor ca nu ne respectam reciproc si ne lasa unii pe altii sa trecem prin facultate cu branza-n mana si diploma-n cealalta. Iar mana de lucru din strainatate nu gasesti, nu cred ca cineva din strainatate, calificat ti-ar veni pe un nimic sa lucreze.
Deci raspunsul meu este Da si Nu pentru ca nu avem cu cine ai inlocui. Sper ca am fost de ajutor.

| darkhell217 a răspuns:

Nu sunt de acord cu asta deloc,adica,cum sa inchida spitalele? ne luam doctorul cu noi acasa cand suntem bolnavi rau? e aiurea rau, nu stiu de unde sa mai scoata bani nu le ajunge niciodata, ar fi o idee buna sa se impuste toti astia care vreau sa faca asemenea chestii

| Bogdanux a răspuns:

Eu zic ca ai perfecta dreptate! Dupa ce ca in Romania colcaie hotia si se moare de foame, asta ne mai lipseste straight face.
In loc sa incercam sa imbunatatim sistemul sanitar, ne intoarcem inapoi spre origini.

Oribil...

| stepfania a răspuns:

Sunt de acord cu tot ce ai spus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda, nu avem ce face noi. Încă îmi amintesc când a născut mama acum doi ani, de ce servicii s-a "bucurat"! Mâncarea aia nu e bună nici de dat la câine, ustensilele ți-e silă să te uiți la ele și multe altele. Tipa cu care a stat mama în salon i-a povestit că bebelușul dânsei era să moară deoarece a primit lapte stricat în maternitate. Pe lângă asta se mai și cere și șpagă, altfel nu se uită nimeni la tine.
Până ajunge ceva corect aici în România și să se ocupe cineva și de sănătatea noastră, o soluție ar fi să ne tratăm în străinătate. E incomparabil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt de acord să te *** că ştiu că te pricepi acu pregateşte-ţi ****.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@TheBlueNight, nujt de ce îmi miroase a ciudă pe aici...

| Nysha a răspuns:

Sunt de acord cu tine.De ce sa fie Romania fara spitale din cauza unor incompetenti?

| TeKs2911 a răspuns:

NU sunt de acord pentru. ca oameni au nevoie de asistenta...A chestia cu dat afara doctorii incompetenti sunt cu totul de acord si asa manaca spaga prea multa.big grin
Asta cu desfintatul spitalelor e o imbecilitate.

| tinka_7658 a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine

| alexvalitare a răspuns:

Si eu sunt de acord