| AndreiFTW1 a întrebat:

Suplimentarea cu multi vitamine ar putea ajuta cresterea?(15 ani)
Ce parere aveti despre pro-gh de la now foods, m ar putea ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

În privința creșterii nu te ajută suplimentele de genul...acum câțiva ani aveam o cunoștință de familie care avea 14-15 ani și era micuț, avea probleme cu înălțimea și au spus că au fost la doctor, iar doctorul endocrinolog (cel care se ocupa cu chestiile legate de glande și creștere la copii) le-au spus că nu există vitamine sau ceva anume pentru creștere, ci pur și simplu cum este destinat copilul atât va creste. Apoi mi-au cerut părerea știind că sunt un mini specialist al suplimentelor și le-am recomandat sa ia HGH Support de la CaliVita + arginină seara înainte de culcare cate 1 pastilă din fiecare...suplimentul acela e similar cu cel spus de tine, are cam același scop, stimularea glandei hipofize(cea care secreta acel hormon de creștere), dar a luat degeaba, nu a crescut de la ele, ci doar a pus ceva masa musculară (pustiul făcea și ceva sport) a luat cam 3 luni pastilele respective, iar apoi a crescut de la sine până și-a încheiat creșterea în mod natural, nu a ajuns înalt ce-i drept, dar asta e, nici părinții lui nu erau niște uriași, ideea e că vei crește atât cât ești destinat genetic, nu te ajută pastilele așa că nu îți recomand să cumperi deoarece sunt bani pierduți.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te ajută.

| RoCkKiD a răspuns:

Din pacate nu te ajuta.

Stiu ca e greu de acceptat, dar inatimea e in mare parte determinata genetic. Daca parintii/bunicii tai sunt mici de statura probabil asa vei fi si tu.

Sportul, mancatul sanatos si programul bun de somn te poate ajuta sa mai urci putini. happy

| LupusDei1993 a răspuns:

N-are absolut nicio importanta cat mananci, ce bei, ce suplimente iei, sau ce sport faci. Totul depinde numai de codul tau genetic, cresti atat cat te lasa natura.

| gothicbat a răspuns:

Nu, reclame ca să ia banii la proști. laughing
Ai doar 15 ani, băiete, lasă-ți corpul să,, crească" în ritmul lui, nu-ți bate tu capul la vârsta asta cu chestii din astea și mai bine focusează-te pe admiterea la liceu.

| animalulferoce a răspuns:

Bea lapte