| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu (63 ani) a fost diagnosticat cu ciroza hepatica macro si micronodulara decompensata vascular si parenchimatos.Colecistita acuta flegmonoasa litiazica si diabet zaharat in observatie.La sedimentul urinar s-a gasit hematurie. A fost operat :Colecistendeza.Drenaj.La eco initial ficatul era normal, dupa operatie s-a descoperit ciroza fara ascita, la CT s-a descoperit lichid de ascita in cantitate medie. Dr. a mentionat ca daca stia ce e acolo nu il opera. Va rog frumos sa imi spuneti ce parere aveti, ce putem face? I-a recomandat No-spa, Essentiale si Ursofalk de 3 ori/zi.Despre rinichi nu scrie nimic in foaia de externare. Dupa ce ii scoate firele unde ar trebui sa mergem si cui sa ne adresam? Regimul alimentar este cu sau fara proteine? Sarea medicinala este indicata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un medic internist și un dietetician pentru un tratament medicamentos și alimentar.
Are un tratament cu un calmant, un adjuvant hepatic (protector) și un dizolvant pentru calculii (pietre) biliari. Ascita o dă ciroza hepatică asta indicând o stare de sănătate foarte slăbită.
Analize repetate din trei în trei luni.
Exclus cu desăvârșire alcoolul, tutunul, stres determinat de diferite evenimente din viața socială și de familie.
Cât privește un transplant vă costă foarte mult și nu știți cum va suporta organismul un organ "nou", e o loterie și aici.
Ciroza hepatică este un cancer!
Multă sănătate.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergeti la un medic internist care sa-i recomande tratament si regim alimentar. In general, regimul este hipoproteic, hiposodat, fara sare medicinala. Dar va trebuie detalii privind ec poate manca si ce nu. De asemenea, puteti incerca sa ii faceti evaluarea in vederea inscrierii pe lista pentru transplant hepatic, data fiind starea lui extrem de grava si prognosticul rezervat.

Abh
| Abh a răspuns:

Imi pare rau pentru tatal tau, dar asemenea indicatii terapeutice trebuie date de medicul care l-a operat. Cereti-i lui sfatul despre ce pasi ar trebui sa urmati, pentru ca este un caz complicat. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Posteaza din nou intrebarea scriind mai intai "pentru dl. dr. Bogdan Doroftei"