| Awkesna a întrebat:

Cum aflu daca am glicemia mare (am diabet) ianafara sa merg sa imi iau analizele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RMihai a răspuns:

Tie sete tare ai bea apa incontinu daca ai avea diabet netratat ai lesina de la hipoglicemie - Sete exagerata
- urinari frecvente
- piele uscata
- foame
- privire incetosata
- somnolenta
- stari de voma
tremur incontrolabil
- palpitatii
- transpiratie abundenta
- anxietate
- ameteli
- foame
- stari de slabiciune si oboseala
- dureri de cap
- iritabilitate

3 răspunsuri:
| LeMotán a răspuns:

Se poate face un test acasa cu un glucometru, dar nu e indicat sa-l cumperi decat daca te afli sub tratament sau ai fluctuatii ale glicemiei; costa cam 100 euro. Din cate stiu, sunt si farmacii in care poti sa-ti faci testul. Oricum, toate functioneaza pe acelasi principiu, adica daca nu vrei analize pentru ca ti-e frica sa-ti ia sange, atunci nu prea ai ce face.
Ar mai fi un test de glucoza in urina, pe care il poti face tot acasa, dar nu e la fel de exact ca un test de sange.

| drifter_5260 a răspuns:

Vreau sa zic ca nu la toate persoanele se comporta diabetul asa. Sunt student la medicina si in perioada aceasta sunt in practica la sectia de diabet. Am vazut persoane aparent sanatoase cu glicemie de peste 300 mg/dl. Fara urinari dese, fara sete, fara foame. Problema leshinului nu e chiar asa. In hipoglicemie, bolnavul este agitat. Recomandare: du'te la analize, nu e de joaca ( am avut adolescenti de 19 ani cu diabet insulinodependent ).
Un alt simptom ar fi cel de respiratie cu miros de acetona.

| 34588773 a răspuns:

Daca intr-adevar ai glicemia mare vei observa ca din ce in ce te simti tot mai slabita, vei ametii foarte des si asa cum ai aflat intr-un raspuns anterior vei traii o sete intr-adevar exagerata deoarece sangele are nevoie de cresterea fluiditatii sale si de dizolvarea glicemiei