| Deead4 a întrebat:

Tensiunea 10 cu 7 este mica? La 16 ani.
Am suferit o operatie in urma cu o saptamana, daca conteaza.
Am ameteli, dar am mancat...
Multumesc pentru raspuns happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DDoctorita a răspuns:

Buna Deead4

Am citit raspunsurile anterioare, si vreau sa clarific ca: TENSIUNEA NORMALA E 14 cu 9.

Tensiunea ta e scazuta. Ca sa iti urce putin tensiunea, inceara sa bei o cafea pe zi, ajuta destul de mult la persoanele cu tensiunea scazuta. happy

3 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

E cam mica tensiunea. Mananca mai sarat si bea multe lichide. Cafeaua creste pulsul daca e mai concentrata si nu tensiunea arteriala. Funda?

| AndreeaRaluca18 a răspuns:

Este un pic cam mica, ar trebui sa fie 13, 14. Bea un pic de cafea si tensiunea se va ridica.

| Bogdan_Vasilescu_1990 a răspuns:

Salut, Tensiunea normala pentru o persoana este 14/8 dar este permisa ca si valoare normala si 12/8 12/7. Este un pic mica tensiunea ta.