| sheyla a întrebat:

Ceea ce as dori sa mai aflu este sa stiu daca in urma cazaturii si a AVC-ului pe care l-a suferit mama mea, se poate ca sa vomite un lichid maroniu, deoarece doctora mi-a spus ca este de la cap, dar imi este frica sa nu fie de la altceva.Astazi cand am vizitat-o pe mama la spital a vomat din nou, a mancat foarte putin, apoi a vomat iar aceeasi culoare maronie, in rest este constienta, dar are ameteli si dureri la ceafa, o doare gatul, nu poate sa inghita si vreau sa stiu daca aceatea sunt simptome normale la accidentul suferit.Glicemia a avut 204, iar tensiunea 14, 7.Am uitat sa precizez ca are 66 ani.Va rog sa reveniti cu mai multe amanunte pentru.simptomele pe care le are mama mea, si daca sunt sanse de vindecare.Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dau aici pe scurt raspunsul dat in privat lui Margo: toate simptomele indica un accident vascular in teritoriul vertebro-bazilar, mai putin aspectul varsaturii (arata ca sangele digerat). Ma intrebam daca nu cumva mama ta s-a lovit la fata sau la nas in cursul cazaturii, fiindca sangele inghitit de la leziuni ale gurii sau nasului ar explica aspectul varsaturii. Daca nu, e cazul sa fie investigata cauza acestor varsaturi aparent cu sange digerat.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Se poate ca mama ta sa aiba HEMATEMEZA( varsatura cu sange). Ai semnalat asta medicului curant? Ametelile si durerile de ceafa sunt simptome specifice accidentelor cerebrale.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incearca sa o contactezi pe Brigaela, este medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog sa-i trimiti un mesaj privat utilizatorului Brigaela, ea o sa iti explice totul.Iti doresc multa sanatate si putere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Margo, ieri cand am citit intrebarea ta mi-am adus aminte ca mai demult ai mai pus o intrebare in legatura cu o migrena pe care mama ta a avut-o. Am cautat intrebarea si am gasit-o, dureri dec cap, stari de voma, voma, o parte a corpului amortita.Ma gandeam ca atunci ar fi trebuit ca mama ta sa faca o tomografie, pentru ca ai sa vezi ca insasi Brigaela iti explica, atunci, ca poate fi un mic accident vascular.

| sheyla explică:

Da, asa este, trebuia demult sa faca un control, aveti dreptate, acum poate nu s-ar mai fi ajuns la asa ceva. Oricum, va multumesc tuturor pentru.raspunsuri,si astept in continuare cat mai multe sfaturi si pareri din partea voastra.Starea mamei inca nu s-a ameliorat, nu poate manca, o doare in gat si simte ca se sufoca, apoi mai are si acele varsaturi maronii, care nu stiu de unde provin. Poate cumva sa fie de la cap? de cand a cazut si si-a spart capul a inceput sa vomite astfel.Va rog ajutati-ma! de la ce poate fi?