| Tukann a întrebat:

Știe cineva cum as putea scapă de o candidă? Am fost de nenumărate ori la dermato-venerolog iar idioții nu mi-au dat decât creme, am început sa iau fluconazol dar trece destul de lent, iar uneori am niște usturimi destul de profunde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti scapa de candida nu din cauza medicilor ci a ta, fiindca nu respecti dieta impusa si conditiile de igiena.
Candida se hraneste cu zahar si drojdii, ca tare, ca sa poti scapa de candida, trebuie sa elimini in totalitate: zaharul, berea si alcoolul.
Sexul de asemenea este interzis pe toata perioada tratamentului, pentru a se evita contaminarea.
fata trebuei sa faca tratamnet de candida concomitent cu tine si pana la vidnecarea completa sa nu aveti sex, ca sa nu va recontaminati unul de la celalalt.
Splarea cu apa calda si sapun de 2-3 ori pe zi a penisului, este o masura obligatorie de igiena, cat si schimbatul chilotului.

| Tukann explică (pentru Violleta2022):

Arată ca și ceva micotic îmi provoacă și usturime, doctorii nu au zis nimic de asta deși le.am spus au zis ca e doar la nivel de piele, și dau doar unguent, cu ce îs eu de vina ca ei nu îs capabili sa dea tratament sau sfaturi am dat o grămada de bani

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tukann):

Ei ti-au dat tratamentul corect, dar tu nu esti capabil sa-l aplici corect, de aceea nu te vindeci si nu scapi de el.
In plus, constat ca continui sa facis ex neprotejat, desii ai fost infectat de mai multe ori cu diverse boli cu transmitere sexuala, asa cum arata istoricul intrebarilor tale:.
Asadar, la tine nu-i vorba de tratament neadecvat, ci de incapatanarea cu care ignori orice regula de igiena si protectie la sex.
https://www.tpu.ro/utilizator/aavdlr/intrebari/

| JulyDreams a răspuns:

Mai poti incerca sa te speli cu apa cu bicarbonat de sodiu. Dizolvi o lingurita intr-un pahar.

| xandra0301 a răspuns:

Vezi sa nu cumva sa fie și o infecție urinară.
Eu am scăpat cu ovule și tot așa, pastile fluconazol dar pe lângă asta am spălat zona cu ceai de busuioc. Mi-a trecut imediat, chiar nu ma așteptăm.
A fost prima și sper ca și ultima data când am pățit și o sa pățesc așa ceva și tot timpul citeam pe net comentarii cum ca nu le-a trecut nici peste ani și ani, nu știu dacă trebuie sa ma consider un caz fericit.

| Tukann explică (pentru xandra0301):

Infecție urinară nu e, am fost și la urolog arată ca ceva micotic