| almaz a întrebat:

Știe cineva cum se calculează concediu medical de 75%? Aia 75% e din brut sau din net? Dar va rog nu-mi dați link sau copy la texte de pe google ca am căutat deja și mare lucru n-am înțeles acolo. Poate știe cineva o metodă mai simpla de a explica. Pe perioada concediului medical se achita impozitul pe venit și restul impozitelor sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Se aduna salariile brute ale ultimelor 6 luni si se imparte la totalul zilelor lucratoare pentru care s-a cotizat (rezulta media zilnica);

la rezultatul de mai sus (baza pentru o zi lucratoare) se aplica coeficientul de pe concediul medical, adica se inmulteste cu 75% (in cazul bolilor obisnuite) si se obtine media zilnica sau indemnizatia de concediu medical pentru o zi;

rezultatul de mai sus (media zilnica sau indemnizatia de concediu medical pentru o zi ) se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din perioada concediului medical; asadar, se obtine indemnizatia de concediu pentru perioada in care persoana a fost in concediu medical

| almaz explică (pentru sierra1):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Am făcut acum un calcul conform formulei tale și mi-a ieșit salariu pentru o luna de concediu medical (de 75%) mai mare de cât o luna normala la muncă. Oare n-am greșit nimic?; D

| sierra1 a răspuns (pentru almaz):

Să fii iubit/ă!