| Sandor12921 a întrebat:

Știu ca poate suna ciudat, dar am un tic nervos destul de neplăcut, îmi rod unghiile/cuticulele, cum as putea scapă de acest lucru, am tot încercat dar fără rezultat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu e deloc ciudat, multe persoane au acest tic nervos.
Du-te la dermatolog si eventual la psihologwinking, ai grija ca in timp placa unghiala va avea de suferit [ o sa ti-o scurtezi/ingusti f tare ], plus ca daca tot umbli la cuticule ai si sanse mari sa te infectezi sau sa iei anumite boli mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaseste un alt tic care nu te afecteaza atat de tare., adica ticul vine de la nervi. Obisnuieste-te sa faci alt tic cand esti nervos/agitat.
De regula ticul se face involuntar, adica nici nu realizezi decat dupa ce ai facut., daca ai face alt tic mai putin daunator poate in momentul cand faci ticul 2 ai realiza "hopa eu de fapt fac tic." Si te-ai opri
Stiu ca suna ciudat dar merita incercat

| acerr a răspuns:

Multa lume are acest obicei prost, trebuie sa te abtii, si pune pe ele ulei de cocos sa le hidratezi, banuiesc ca uneori le rozi de te si doare

| PsyhoChild a răspuns:

Daca nu e o persoana mereu langa tine ca sa te opreasca din a face asta nu prea poti scapa.
totusi e mai bine decat sa cresti compost intre unghii.
ca unghiile tale sa arate cat de cat ok te poti duce la o fata care se pricepe sa-ti taie pielitele si sa ti le curete putin

| Razvanel11234 a răspuns:

Salut! Si eu am fost la fel...Si pana la urma imi tot ziceam "arata urat daca tot le rod..." Si pana la urma m-am obișnuit să le tai big grin