| MGK a întrebat:

Toata povestea mea incepe asa: Mananc foarte, dar foarte multe seminte de floarea soarelui.
Daca imi pune cineva o punga cu seminte de floarea soarelui in fata, iar punga sa aiba 500gr, o mananc pe toata.
Efectiv, le iubesc.
Doar ca am o mica problema...
Cam 5-6 luni, ma doare din cand in cand in partea dreapta (acolo unde e apendicita si ma gandesc ca poate e de la seminte), iar durerea imi coboara pe piciorul drept si nu imi mai simt deloc piciorul.
Stari de greata sau ameteli nu am avut deloc. In schimb, am dureri.
Uneori sunt suportabile si pot sa fac orice, dar alteori sunt atat de dureroase, incat stau in pat aproape toata ziua.
Am fost la un chirurg acum cateva luni si mi-a spus ca nu am nimic.
Ceea ce vreau eu sa stiu sunt urmatoarele lucruri:
1. Trebuie sa ma duc la un control si sa vad daca am si sa imi fac operatie?
2. Dupa operatie te doare?
3. Am citit undeva ca inainte sa te duca in operatie iti baga un furtun cu apa ca sa elimini tot ce ai mancat in ziua respectiva (si mi se pare super-scarbos). E adevarat?
4. Care sunt pasii pe care ii "parcurgi" inainte si dupa operatie?
5. Am vazut altundeva ca slabesti dupa operatie. E o aberatie sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Du-te la un control, probabil o sa iti faca o ecografie in zona aceea.

| JustMe4ever a răspuns:

Am facut operatia cand eram foarte mica si nu mai stiu multe, dar n-am facut-o din cauza semintelor.
Dupa operatie esti bine si nu am patit chestia cu furtunul. In acea zi nu ai voie sa mananci inainte si dupa operatie.
Durerea de dupa operatie trece repede...
Un control nu strica niciodata.