| soraGrime a întrebat:

Tocmai mi-am luat niste bocanci noi si dupa a doua purtare am facut niste "frumuseti" de basici la ambele picioare(in spate,deasupra calcaiului), destul de maricele.Problema ca s-au spart amandoua,la cea de la piciorul stang s-a luat putin pielea, arata groaznic.Si ma dor si mai rau! Adica ma ustura, ma rog.Deocamdata am pus niste plasturi cu rivanol, dar nu stiu ce sa fac maine cand va trebui sa merg la scoala.Pentru ca orice incaltaminte as lua, tot ma ustura.Ce imi recomandati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Unguent de galbenele

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Pe locul unde a fost băşica să ungi cu o cremă cu antibiotic ( gen Triamcinolon, Tetraciclină, Negamicină, etc. ) şi apoi să pui plasturele cu rivanol.

Oricum, NU vei scăpa de acea usturime ( cel puţin nu aşa de repede ).

Sau, preferabil acum cât eşti acasă să ungi cu cremă sau să dai cu un spray pentru arsuri şi să NU pui plasture, stai cu picioarele goale ( dacă nu ţi-e frig ), ca să se "usuce" locul respectiv.

| mixxjim a răspuns:

Lasa-le la aer, sa se usuce mai repede, deci scoate-ti plasturele acum. il pui maine, cand te incalti, sa nu te frece asa de rau peste rana iar cand vii scoate-le iar si lasa basica la aer. maine nu prea ai ce face mare lucru, o sa suferi putin, pune pansament cu rivanol cu leocoplast, niste sosete mai groase si o incaltaminte foarte comoda si usoara, care sa nu aiba putere mare sa te frece peste rana.

| Riderx1 a răspuns:

Pune plasture, altceva n-ai ce face, pana se mai lasa materialul din care sunt bocanci...pana iti trece incearca sa porti alta pereche mai comoda...PEACE

| Crytek6 a răspuns:

Sa fi barbat si sa infrunti durerea!

| soraGrime explică (pentru Crytek6):

Pacat ca sunt fata.

| AlxMihai a răspuns:

Poti cumpara bocanci foarte misto de pe www.epantofi.ro/dr_martens.html