| anonim_4396 a întrebat:

Eu ma confrunt de mic copil cu Varice, transmise din generatie in generatie si din cauza lor probleme cu circulatia sangelui si a statului in picioare, am fost la medic specialist si a luat decizia sa ma opereze. M-am operat saptamana trecuta si la piciorul stang si sper ca cu operatia asta ultima sa scap de ele, la externare mi s-a spus sa stau bandajat 2 saptamani si sa imi urmez tratamentul. Problema este ca a inceput sa imi creasca parul pe picioare si incepea sa ma manance si nu am mai rezistat asa ca l-am dat jos si acum ma ustura ranile provocate de la bisturiu, cutit etc. Pot sa stau asa cu piciorul si sa ma dau cu rivanol si betadina fara sa mai ma pansez sau sa ma pansez la loc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sa mergi la medic sa te panseze, la medicul de familie. Sa nu pui rivanol pe rana pentru ca îți face rău.

| Catrice a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Medicul de familie nu bandaheaza rolling on the floor
Aia de la spital de la chirurgie fac asta.

| Nonolita a răspuns:

Nu mai fa alta greseala. Mergi la medic sa te panseze. Maine dimineata, la prima ora. Altfel, te infectezi si e de rau.

| IamJoKeR a răspuns:

Acele taieturi ma ustura.