| JamilaGizeh a întrebat:

Urgent! Am niste vezicule(basici cu lichid) la picioare, lichid numai au, dar ma ustura foarte tare si numai pot sa merg! Ce pot sa fac ca sa-mi treaca pana maine? O sa imi iau niste plasturi maine pentru ca acum este 12 noaptea si numai este nici o farmacie deschisa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

N-ai cum sa repari basicile pana maine. Trebuie pus un plasture cu tinctura de iod, care sa apese pielea si sa se prinda la loc. Poate ca ai niste leucoplast prin casa. Pune un pic de tifon si apoi leucoplastul. Rana, ca orice rana, ii trebuie timp sa se vindece! Nu se pot face miracole, oricat ai vrea tu!

| JamilaGizeh explică (pentru Elianna):

Da, stiu ca nu se pot face miracole...dar macar ceva ca sa fiu in stare sa ma "deplasez" maine laughing

| Elianna a răspuns (pentru JamilaGizeh):

Trebuie sa iei neaparat alta incaltaminte care sa nu te mai frece la locul ranii.

| JamilaGizeh explică (pentru Elianna):

Nu pot sad cu orice m-as incalta tot ma ustura, am cate o basica la fiecare picior chiar sub degete in talpa.

| Elianna a răspuns (pentru JamilaGizeh):

Ups! Va trebui sa faci pauza la mers!

| mgtow a răspuns:

Spargele cu un ac apoi pui plasturi dupa ce a iesit toata apa din ele.

| mixxjim a răspuns:

Nu le poti repara pana maine, lasa-le la aer peste noapte sa se usuce si oricand poti, fara bandaj, fara nimic. daca s-a luat pielea de pe zona unde a fost basica si pui ceva pe locul ala o sa te usture de-o sa faci pe tine si se si lipeste si cand o sa vrei sa dezlipesti pansamentul de pe locul ala iar o sa mori de usturime. daca pui spirt acolo iar o sa usture ingrozitor, dar nu mai merge cu tocuri o vreme, sa se poata vindeca locul. ia un pantof sport sau niste balerini ceva, sa calci pe alta zona a piciorului, altfel o sa te chinui mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comprese cu spirt, si maine la doctor

| AdiAdrian1995 a răspuns:

Saprgele cu acul ii mai bine si daca te ustura maine poti sa pui plasture peste