| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai mi-am scos mana din ghips de 3 zile dupa ce am avut o operatie in urma cu o luna... dar nu imi pot intinde mana complet. Nu durerea e problema ci faptul ca simt ca imi tine ceva mana sa nu o pot intinde, pur si simplu nu pot. E o problema sau trebuie sa mai astept sa o pot intinde complet?

P. S.:Am avut fractura de condil intern daca ajuta la ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Muschii s-au atrofiat si acum trebuie sa faci recuperare. Pune apa calda in cada sau lighean si fa 30 de minute de exercitii in aceasta apa calda (indoie, dezdoaie bratul, fa tot felul de miscari incercand sa intinzi mana cat mai mult). Repeta chestia asta macar de 3 ori pe zi. Adica 3 sedinte de 30 de minute pe zi, in apa calda, tragand in fiecare sedinta sa intinzi cat mai mult. Daca te tii de programul asta in fiecare zi, in maxim o luna, vei recupera complet atrofia musculara.

| putzulica a răspuns:

Pai du-te la un doctor ceva... ar trebui sa nu mai ai nici o pb.thinking

| alinutzacodruta a răspuns:

Eu am avut fractura la mana...si tot asa ca tine nu am putut sa o intind...iti recomand sa mergi la un medic kinetoterapeut sa faci cateva sedinte de gimnastica medicala si o sa-ti poti intinde mana.am facut si eu asta si acum totul e ok..imi intind mana pana la certongue