| SuntMidu a întrebat:

Salut! Azi mi-am scos mâna din ghips după o fractura de radius însă nu pot mișcă mâna complet din încheietura, peste cap n-o pot da deloc, am văzut ca alții pot și ma gândeam ca poate e vreo problema

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este inca devreme sa faci tot ce faceai inainte cu o mana care tocmai a fost rupta si nu este complet sudata.
Ghipsul se scoate la jumatate timpului de refacere. Mai asteapta 1 luna, a fie complet refacuta si vei putea face lucrurile de dinainte.

6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Dap, ai o problema grava: un doctor DE RAHAT
dupa o factura iti trebuie recuperare fizio-terapeutica, lucru pe care nu ti la spus... DELOC!

| SuntMidu explică (pentru Zuzu1991):

Mi-a spus să fac câteva exerciții acasă (răsucirea inchreturii și mișcări ușoare in sus și jos)

| Zuzu1991 a răspuns (pentru SuntMidu):

Atunci fa-le
efectiv e o chestie de cartilagii, dupa ce ai tinut incheietura imobila cateva saptamani, cartilagiile nu mai sunt asa de permisive, eu in locul tau as face exercitii continuu pana imi recapat mobilitatea complet

| florin926481f a răspuns:

Nu o forta, eu nu am avut voie sa fac efort cu mana 3 saptamani.Doctorul trebuia sa iti spuna cat timp trebuie sa ai grija cu mana.

| SuntMidu explică (pentru florin926481f):

Mie mi-a zis să fac doar câteva exerciții cu încheietura ( zicea ca fractura e la îndepărtare de încheietura și as putea să le fac fără griji)