| Spanu_Cosmina_2000 a întrebat:

Eu am 12 ani si am scolioza de 30 de grade! As dori si eu un medic bun sau ceva care sa ma faca bine! Pentru ca nu vreau inca sa port corset, sau sa ajung la operatie! Va rog, ma puteti ajuta!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu stiam ca ce-i peste 15 grade e caz de operatie rapid!
Cum de stai asa?
Vai de mine!
Ti-ar trebui corset special si gimnastica medicala.
Fugi la un medic ortoped.
Te pup!

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Peste 50 de grade. Ăsta e caz de operaţie...Nu mai vorbiţi, mă, dacă nu ştiţi. Că sunt care chiar ascultă...

De la 30 de grade, în general, se poartă corset.

Recomand Mihai Jianu. Unul dintre cei mai buni doctori specialişti în scolioză pe plan mondial, şi, cu siguranţă, cel mai bun din România.
Mai sunt încă doi domni foarte buni în ţară. Nu sunt sigură de numele lor, şi nu vreau să fac vreo gafă, deci spun doar că unul lucrează la Grigore Alexandrescu şi celălalt la Foişorul de Foc (amândouă în Bucureşti).

| MuncaLaDomiciliu a răspuns:

Trebuie sa mergi la un osteopat.Succes!