| Laminin a întrebat:

Toti negii sunt cancerigeni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Negii sau verucile: metode de tratament
"Verucile, mai cunoscute sub denumirea de negi, sunt leziuni benigne (nu au potential cancerigen), localizate cel mai frecvent pe tegumentele extremitatilor, regiunea genitala si la nivelul mucoaselor genitala, orala si laringiana si sunt provocate de un grup de virusuri numite Papilomavirusuri umane (PVU)", explica dr. Oana Clatici, medic specialist dermatovenerologie, Spitalul Universitar de Urgenta, Bucuresti.

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Negii nu sunt si nici nu pot fi cancerigeni, factorii exteriori pot fi cancerigeni. Negii sunt insa tesuturi mai sensibile, care supuse la factori de mediu cancerigeni pot sa se transforme in tumori maligne. De exemplu, oricine poate sa faca cancer de piele daca se expune prea mult la soare, dar cineva care are negi este mai predispus la aceasta boala.

| EmaS a răspuns:

Bineinteles ca nu!
Alunga negii!
Cel putin un sfert din populatie a avut experienta unuia sau mai multor negi intr-o perioada de viata. Oricum, daca ii fac la varsta de 12 ani, copiii scapa de ei pana implinesc 16.
Aproape toate tipurile de negi dispar de la sine in timp, dar poti sa incerci o rezolvare mai rapida, cu o solutie farmaceutica cu acid salicilic.
Pentru rezultate mai bune, inmoaie pielea in apa calda, freaca locul cu piatra ponce si aplica un strat de solutie, o data pe zi, timp de maximum trei luni. Acopera zona cu un plasture, pentru ca lichidul sa nu se stearga.

| Eduard a răspuns:

Buna!

Negii nu sunt cancerigeni, insa toate alunitele si ligile sunt.

| Filip23 a răspuns:

Cei mai multi nu. Insa nici alunitele, nici negii, nu trebuie "zganciliti", frecati, nici expusi la soare. Se pot extirpa la chirurgie estetica, cu trimitere de la dermatologie ( pe la un spital de urgenta fac si de astea, cu internare la zi). La mine s-au mai si rupt negi, din cei de pe gat, si nu au fost problema. Doar cu doua alunite am avut ceva, una s-a linistit, iar una am scos-o la spital.

| Pixel2009 a răspuns:

Da. Şi toţi albii au diabet.
Normal că nu!

| Adrianetc a răspuns:

Eu nici nu stiam ca sunt cancerigeni, am avut si eu un neg pe deget, dupa aia s-au facut vreo 5, si pe primul il tot taiam cu foarfeca si cu dintii. naspa e ca se regenerau si am folosit o planta in care la radacina are o pasta galbena se numeste rostopasca poate te-am ajutat, sal

| AlleshiaBy a răspuns:

Nu nu sunt cancerigeni. Adica depinde cum arata, in ce starea sunt, daca sunt evoluati.etc te poti duce la dermatolog