Întrebare recomandată | rororef a întrebat:

TPU ajutati-ma! Ieri am fost la strand si m-a ars soarele foarte rau soarele desi m-am dat cu o gramada de lotiune, sunt rosie pe tot corpul mai ales pe fata si picioar si ma ustara rauucrying( cum am ajuns acasa de la strand m-am dat cu iaurt dar nu mi-a trecut deloc, azi sunt la felsad pe la pranz m-am dat cu otet dar cad ca tot nu-trece sad cu ce sa mai ma dau? ca nu mai suport usturimea si roseata astacrying. Orice raspuns conteaza : ofer funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Pai inseamna ca nu ti-ai luat lotiuni potrivite pentru pielea ta si daca stai toata ziua in soare si pentru prima data nu ai cum sa nu te arzi la cat de puternic e soarele in ultimii ani. Acuma ar trebui sa te dai cu iaurt mai rece peste care sa presari bicarbonat si sa stai asa macar 20min. apoi te speli si dai cu ulei de masline pe care poti sa il folosesti si la plaja hidrateaza si te protejeaza de soare destul de bine numai sa nu stai ca acum toata ziua in soare eu nu dau cu nimic la plaja decat cu ulei de masline si nu stau multe ore ma retrag la umbra cat e ora 12pana pe la 16, mai iai niste nurofen sau paracetamol sa iti atenueze senzatia de fierbinte si usturime, te hidratezi cu multa apa si stai cateva zile in casa sau ferita total de soare si o sa iti revii, dar alta data nu mai stai asa in soare mai ales daca esti si in apa si duci uleiul de masline cu tine il golesti in ceva sa te ungi mai bine daca vrei.

| anad a răspuns:

Arsurile se pot infecta foarte usor si, daca nu ti-a trecut cu remedii naturiste usoare, inseamna ca arsura este mai profunda si cel mai bine ar fi sa te vada un medic sau cere la farmacie sa-ti recomande ceva.

| baru a răspuns:

Sall. Corect> Ulei de masline!

| stlucian a răspuns:

Ulei de masline.

| Marrythenight a răspuns:

Hmmm, nu am idee, incearca cum ti-au zis si restul, ulei de masline.Nu are cum sa iti agraveze situatia, pentru ca e un produs natural!

| GigiManivela a răspuns:

Ulei de masline...cu ala sa te dai tu...vezi ca la farmacie sunt niste sprayuri pentru arsuri din astea extreme. care te racoresc foarte mult in caz ca te doare plus ca intra in piele si vindeca mult mai repede. E un tub cu capac rosu parca.

| eddyeduard a răspuns:

Cel mai bine ar fi daca ai folosi uleiul de masline