| anonim_4396 a întrebat:

TPU am o intrebare. Am 12 ani, 1, 60 si 57 de kilograme.Sunt al doilea cel mai mic din clasa si de la antrenament sunt cel mai mare.Imi explica cineva cum de unii copiii cu 1.2 ani mai mici au 1.79 ( i-au masurat azi la antrenament) si patratele si 50 kg si eu sunt asa mic.(tin sa mentionez ca am crescut 4 de anul trevut si ei 13 eu m-am ingrasat 6 kg ei au slabit 4).
Cum se expluca? Ei au castigat concursurile, eu sunt intotdeauna aproape dar nu le iau si platesc( asa e concursul). Ei vin de 2 ori la antrenament si au zis ca nu fac alt sport sau ies la fotbal, eu vin de 5 si ies si mult afara.In turneu ei mananca de rup si joaca putin.Eu mananc mediu si joc aproape tot timpul si pun pe mine de fiecare data cand ma intorc din turneu.Inteleg ca sunt mai mic DAR DE CE FIX EU? DOAMNE DE CE FIX EU SUNT GRAS SI SCUND SI MA INGRAS SI PIERD, DE CEEEE?
(btw am media 9.96 ei au sub 9.20 toti[cls 7]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| catalin1625 a răspuns:

E ceva normal, ei nu sunt dezvoltati corect. Peste 2-3 ani o sa te inalti si tu, insa conteaza si inaltimea si masa parinitilor. De exemplu, cam ce inaltime si masa au parintii tai?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cresterea in inaltime depinde de mai multi factori. In primul rand, de cel genetic, mostenit de la parinti tai.
Apoi hormonal, care-ti influenteaza cresterea si dezvoltarea, fiind strans legata de hrana pe care o mananci zilnic si de activitatea fizica intensa, pe care ar trebui sa o practici zilnic.
Spui ca esti mic si gras, ceea ce dovedeste clar ca mananci nesanatos si nu faci sport suficient, ceea ce la varsta ta, iti infleunteaza direct cresterea si dezvoltarea fizica.
Faptul ca tie ti se pare doar, ca manaci moderat, dar pui pe tine, este pentru ca nu faci suficient de mult sport ca sa arzi caloriile mancate.

| JackFrost22 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am o dieta stricta facuta cu niste analize de sange si urina in belgia.a costat 4000 de lei si mananc putin.fac sport de 5 ori pe saptamana cate 2 ore si merg pe jos la scoala.