| EvaTramell a întrebat:

De luni am inceput sa iau anticonceptionale yasmine pentru protejarea sarcinii si mai ales pentru reglarea menstruatie. Anul aceasta am suferit o operatie de chist ovarian. Si a trebuit sa ma taie deoarece nu se putea face cu laserul deoarece mai am o operatie de la nastere si sa nu apara complicatii ( desi au aparut). De cand le iau ma simt bine, dureri menstruare nu am asa mari, mananc foarte mult si ma simt bine. Dar ce vreau sa zic este ca simt asa putin un fel de durere sub burta (mentionez ca menstruatia este pe final si ma mai doare asa putin ) dar ma doare si intr-o parte adica ma inteapa. Bine ca mai umblu prin casa si desculta e gresie dar aia e alta poveste.
Ce vreau sa zic de fapt este ca acele dureri pot fii din cauza si de la anticonceptionale?
Nu am avut inca contact sexual si sincer parca imi este frica ca poate o sa ma doara sau ceva
Vreau pareri!
Cat timp pot sa administrez aceste anticonceptionale?
Mai mult le-am lut pentru menstruatie
Multumesc!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ce vârsta ai? Si multă sanatate.

| EvaTramell explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 21 de ani. Mulțumesc

| corbulalbrosu a răspuns:

Durerile resimtite in acest moment nu au nicio legatura cu administrarea anticonceptionalelor. Folosirea acestor AC-uri iti vor provoca o reducere progresiva a cantitatii de menstra in fiecare din ciclurile urmatoare si implicit micsorarea sau chiar disparitia durerilor menstruale incepand cu urmatoarele sangerari. Calitatea sexului ramane nemodificata, adica nu este deloc influentata de folosirea acestei metode de protectie. Perioada de folosire depinde de mai multi factori si considerente si aceste aspecte ti-le va examina medicul ginecolog care ti-a prescris AC-ul si in functie de modul in care te vei simti in urmatoarele 2 luni de administrare. Asa ca fapt divers in regimul comunist cand AC-urile erau interzise si erau aduse in tara ilegal/prin contrabanda, fiindca folosirea lor era interzisa prin lege, si cu toate aceste piedici unele femei l-au folosit in mod continuu multi ani la rand fara supraveghere medicala bineinteles in multe cazuri cu efecte adverse destul de neplacute.

| EvaTramell explică (pentru corbulalbrosu):

Am doar 6 luni de la operație deci poate o sa mai simt putina durere. Înainte când am luat AC mă durea foarte tare pe sub burtă și credeam ca este de la ele dar s-a dovedit a fii altceva. DeocamdatăDeocamdată sa aștept sa văd.

| Oana92 a răspuns:

Anticonceptionalele se iau dupa un consult medical. Deci medicul trebuie sa iti zica pentru cat timp sa iei tratamentul.

In mod normal anticonceptionalele nu dau dureri de niciun fel.

La problemele pe care le-ai avut tu umbli desculta pe gresie?

Sanatate!