| Carolina1972 a întrebat:

TPU! Cum scap cat mai repede de herpes? Cu pasta de dinți merge? Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| nooneishereboo a răspuns:

Da, crema Aciclovir grăbește oarecum vindecarea, însă ce am observat eu că funcționează este...o să râzi, usturoiul. big grin Mai ales dacă este aplicat pe locul care dă semne de herpes, mâncărime, usturime... Și chiar dacă deja se observă, poți face o pastă de usturoi (sau pur și simplu să îl tai) pe care să o aplici pe locul cu pricina. Și încă poți sparge veziculele înainte, apoi să aplici. Te avertizez că o să usture groaznic, posibil să îți dea și lacrimile, însă apoi locul va rămâne amorțit, deci vei aștepta vindecarea fără să fie prea incomodant. Usturoiul este unul dintre cele mai puternice remedii naturiste.
Și încă ceva: există în farmacii niște plasturi speciali care se aplică pe buze, ferind locul de umezeală și oferindu-i un aspect mai plăcut, în același timp grăbind vindecarea. Eu m-am bucurat mult când i-am descoperit.

Sănătate!winking

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Merge cu orice acopera rana de herpes, inclusiv cu pasta de dinti.
Important este ca zona sa nu primeasca aer, ceea ce duce in cateva zile la distrugerea herpesului.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cere ceva de la farmacie, nu incerca prostii auzite pe net. Iti poate face rau pasta de dinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu aciclovir. Am folosit acum 1 luna 2 și a fost foarte buna cremița

| Bruno92 a răspuns:

Cu crema aciclovir, costa 9-10 lei la farmacie.
Te dai de mai multe ori, de 4-5 ori timp de 4-5 zile.
I-ați și ceva pentru imunitate da nu îți mai reapară

| Carolina1972 explică (pentru Bruno92):

Am aciclovir acasă, uitasem de el fiindcă mi-a scris doctorita pe rețetă anul trecut. Multumesc!

| Bruno92 a răspuns (pentru Carolina1972):

Da,dar că sa nu reapare ai nevoie de un sistem imunitar întăritwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Elelei a răspuns:

Aciclovir si vitamine. De la lipsa vitaminelor a aparut. E un mit ca de la deshidratare.

| nooneishereboo a răspuns:

Crema de galbenele e buna sau usturoiul

| Carolina1972 explică (pentru nooneishereboo):

Usturoi? Am sa încerc crema de galbenele big grin

| nooneishereboo a răspuns (pentru Carolina1972):

Bine. Dar vezi să fie cremă de gălbenele pentru răni și cicatricii.
Sunt creme de gălbenele pentru pistrui, și acelea nu ajută