| Anonim7331 a întrebat:

TPU, imi cer scuze pentru repetiție dar va rog din suflet sa ma ajutati, am nevoie urgent! In cateva zile urmează să îmi vina stopul dar tot nu sunt linistită, pana atunci nu am răbdare si vreau sa aflu cat mai urgent adevărul ca sa stiu la ce sa ma astept.
Aici e întrebarea. Va implor =(( =((

https://www.tpu.ro/......n-mine-am/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca ai un ciclu perfect regulat, fara abateri de nici macar 1 zi (adica menstruatia incepe mereu la data preconizata, fara exceptii), cele 12 zile dinaintea menstruatiei sunt de infertilitate absoluta, deci sansele de sarcina sunt zero.

Problema este ca tu ai luat cateva pastile AC total aiurea, care ar fi putut sa deregleze bunul mers al lucrurilor si in loc sa te protejeze (asta ar face in mod normal daca ar fi luate cum trebuie), ar fi putut sa fie fix ceea ce ar determina o dereglare, o posibila ovulatie intarziata si o sarcina.
Sansele sunt mici, e adevarat, dar exista si exista tocmai pentru ca ai luat acele cateva pastile AC total aiurea si iresponsabil.De aceea este important sa nu luam tratamente dupa ureche si nici sa nu fim delasatori, ci constanti...

| Anonim7331 explică (pentru Floridori):

Deci dacă e de infertilitate absoluta asta in general ar însemna că în cele 12 zile înaintea menstruatiei se poate face si neprotejat cu finalizare înăuntru ca oricum nu se poate rămâne gravidă?

| Floridori a răspuns (pentru Anonim7331):

Numai in cazul in care ciclurile tale sunt perfect regulate si au mereu aceeasi lungime cuprinsa intre 21 si 45 de zile, cu diferente de MAXIM +/- 1 zi de 3-4 ori pe an.
De exemplu, daca ciclurile tale au 30 de zile, aceasta trebuie sa fie lungimea tuturor ciclurilor, cu exceptii foarte mici de +/- 1 zi in situatii sporadice.

Insa cazul tau este diferit in circumstantele pe care le-ai expus deoarece ai luat niste pastile cu continut hormonal, care luate sistematic te pot proteja de o sarcina nedorita, insa in cantitati mici, hormonii respectivi sunt in realitate progestativi, adica pot ajuta la la aparitia si mentinerea unei sarcini.

| Anonim7331 explică (pentru Floridori):

Vai atunci cred ca sunt gravidă :'((