| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma urgent daca stiti.menstruatia m-a tinut 7 zile si a9 zi dupa am avut un contact sexual si nu m-am protejat, m-a ferit el dar exista riscul sa raman.Se poate face testul de sarcina acum dupa 11 zile sau trebuie sa astept pana la data la care trebuie sa-mi vina si daca nu-mi vine atunci sa-i fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E devreme dupa 11 zile. Un test pozitiv inseamna ca esti insarcinata. Un test negativ inseamna ca e posibil sa nu fii insarcinata. Un test absolut sigur se face cam in a 5a-a7a zi de intarziere a menstruatiei, din urina de dimineata.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Daca ai avut contact sexual neprotejat a 9 zi dupa ciclu sunt sanse sa fi ramas... de obicei la femeile care au un ciclu regulat de 28 zile perioada de ovulatie este cu 10 - 12 zile inainte de ciclu... acum poate ai avut noroc poate nu si esti gravida desi nu cred insa exista posibilitate... testul de sarcina este relevanta dupa 10 - 14 zile de la contactul sexual neprotejat (fecundare). Asa ca sau astepti inca cateva zile sau astepti sa vina ciclu si daca intarzie atunci faci testul... data viitoare ar fi bine sa va ganditi din timp la aceste probleme ...sa stii ca ar trebui sa stai foarte serios pe ganduri in legatura cu sexul neprotejat... eu inteleg ca iti iubesti partenerul si ai incredere in el dar niciodata nu se stie... crede-ma din experieta iti spun ca nu cred ca ai vrea sa treci printr-un avort... e cel mai cumplit sentiment pe care l-am trait (desi la mine a fost un avort terapeutic), fizic te refaci insa psihic o sa fi afectate mult timp iar el nu o sa poata face nimic sa te simti tu mai bine... multa sanatate iti doresc si gandeste-te la tine, ai grija de sanatatea ta!

| psiholoaga a răspuns:

Mai stai 3-4 zil si fa-ti teste de sarcina. Doua, in doua zile diferite. Daca ies negative si nu iti vine, mergi la medic. Exista riscul sa fii insarcinata. Chiar iti place stresul asta? Merita sa stai 3 saptamani pe ghimpi ca nu stii daca ai ramas sau nu? Data viitoare, poate faci alta alegere.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu cum intelegi "a 9 zi dupa"? dupa ce? dupa inceput sau dupa sfarsit?
Acum asteapta-ti noul ciclu, daca intarzie cu mai mult de o saptamana, atunci fa-ti test de sarcina...
Si inca ceva: invata CAND, in ce perioada poti ramane insarcinata si eventual foloseste un calendar de buzunar ca ajutor! Femeile mai in varsta, medicii, iti explica cum!

| mioara a răspuns:

Da exista risc de a ramane insarcinata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DIN CATE STIU SE NUMARA 10 ZILE DE CAND TIA VENMIT MENSTRUATIA ATUNCI INCEPE PERIOADA FERTILA DACA AI AVUT CONTACT IN A9-A ZI NU CRED CA AI RAMAS INSARCINATA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa il faci linistita

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai cum sa ramai insarcinata in a 9-a zi dela venirea cm, eu asa am inteles, nu ca ai facut-o in a 16 zi(7+9)

| roxanyk a răspuns:

Asteapta data la care trebuie sa iti vina menstruatia daca nu iti vine mai asteapta 2 zile si fa un test eu asa am facut si la mine din fericire e pozitiv