| Marko556 a întrebat:

TPU, o rudă de-a mea a vrut azi sa facă avort doar ca la toți doctorii la care a fost, nici unul nu a vrut sa o ajute deoarece sarcina are 3 luni și 3 săptămâni și a ajuns la un doctor și i-a dat niște pastile, pentru a avorta (avort spontan) se poate întâmpla ceva, adică sa moară? Doctorul a zis ca nu are de ce sa își fac griji ca nu se întâmplă nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| DariaZ a răspuns:

Acest tip de avort se numește avort medicamentos și se poate face numai pana la cel mult 9 săptămâni de sarcina. Nu stiu ce fel de doctor poate fi acel om sa nu știe acest lucru. Sarcina este deja avansată și nici avortul prin intervenție chirurgicală nu mai poate fi folosit, cel medicamentos in niciun caz. Parerea mea este sa meargă la un alt medic in cel mai scurt timp pentru ca nu este normal ce se întâmpla și mai bine puteți evita un adevărat dezastru...

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista si acest risc, deoarece sarcina este mare.
Ce a facut acest medic este ilegal, fiindca sarcina rudei tale are deja 17 saptamani, iar legal, avorturile se pota face PANA la 14 saptamani.
Daca va avorta dupa pastila asta, va fi ca o nastere, cu acelasi tip de dureri si travaliu, necesitand sa ajunga la spital, sub supraveghere medicala.

Copilul este deja format si destul de mare, inca 1 saptamana si va misca in pantec!
Spune-i rudei tale ca deja este omor, ceea ce face... si ca acest tip de avort s-ar putea sa-i puna viata in pericol sau sa o lase sterila pe viata.
Eu spun sa se gandeasca de 100 de ori inainte, de a lua o decizie atat de riscanta, care oricum o va afecta masiv emotional, psihic si fizic.

| Freya1 a răspuns:

Este cam tarziu sa ia această pastilă.Eu stiu ca un avort medicamentos se poate face in cazuri de început de sarcina (foarte inceput) nu după 3 luni. Sfatul meu ar fi sa nu faca asta caci poate sa pățească ceva grav.

| BilaRomânească a răspuns:

Dar târziu s-a trezit și ea