| MrsDETECTIVE a întrebat:

TPU, urgent! e adevarat ca trebuie sa ai peste 18 ani ca sa donezi sange?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Da, este si adevarat, dar si normal.

| MrsDETECTIVE explică (pentru neutrino):

De ce normal? ce legatura are varsta?

| neutrino a răspuns (pentru MrsDETECTIVE):

Varsta este in stransa legatura cu responsabilitatea.

| PedoBarbie a răspuns:

Da, că până atunci eşti mic-mică şi nu ai cum.

| Xpressurself a răspuns:

Da, 18 ani impliniti si sa nu fii anemica

| AdiZNoni a răspuns:

Da.

" Chiar si tu daca indeplinesti urmatoarele conditii:

Varsta cuprinsa intre 18-62 ani;
Greutate corporala minima a donatorului: 50 kg;
Tensiunea arteriala: maxima sa nu depaseasca 200 mmHg iar minima 100 mmHg; "

| inimatharece a răspuns:

Da e adevarat, dar depinde de situatie. Daca e urgent si esti in regula cu tot se poate, dar doar intr-o situatie foarte grava se poate! Deci da trebuie sa ai 18 ani!winking

| Alexadesliu a răspuns:

Da si sa ai o anumită greutate.

| Antohe_Bebe_1989 a răspuns:

Ca să donezi sânge trebuie să ai 18 ani împliniți și peste 50-60 kg. De asemenea, T.A. (tensiunea arterială) trebuie să fie în limitele normale.