| anonim_4396 a întrebat:

Am candidoza bucala ce tratamente trebuie aplicate(idei ceva fara pastile)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Astfel, tratamentul candidozei bucale presupune administrarea timp de 5 zile a unor medicamente antifungice, disponibile sub forma de tablete, capsule sau lichide. http://www.i-medic.ro/stomatologie/candidoza-bucala

| anonim_4396 explică (pentru doctoressa):

Dar chestia cu bicarbonat de sodiu si miere merge? Cum se face?

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca esti la inceput, incearca glicerina boraxata, te speli bine pe maini, faci gargara cu ceai de musetel, apoi infasori pe un deget tifon si pui glicerina pe deget, scoti limba si te uiti in oglinda si cu degetul dai pe limba cu acea solutie si cureti bine limba, eu asa am procedat, cel putin stiu ca la mine apare din cauza inhalatoarelor, totusi ar fi bine sa cercetezi cauza, sa te vada un medic si sa isi dea cu parerea..are gust dulceag glicerina.
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi trata "acasă" această afecţiune!

NU se poate vindeca folosind diverse "remedii naturiste"!

TREBUIE să mergi la medic pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul MEDICAMENTOS adecvat!

Atenţie : dacă tratamentul NU este efectuat corect, ajungi să te tratezi chiar luni întregi ( sau chiar să obţi o candidoză recidivantă/cronică )!

De asemenea, TREBUIE să se trateze şi iubitul tău ( cel mai probabil, şi el are această afecţiune )...

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ucala_1355

http://www.contraboli.ro/......ment-poze/

http://www.mymed.ro/candidoza-bucal-orofaringian.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Felys a răspuns:

Gargara cu bicarbonat, dar nu e suficient, trebuie si un tratament medicamentos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la un medic naturist! (asta inseamna fara pastile, medicina naturista) El iti poate recomanda un tratament, nu TPU!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
In mod normal ciuperca Candida traieste in organismul oricui.Se inmulteste mai accentuat si incepe sa deranjeze prin diferite locuri (gura, etc) atunci cand imunitatea organismului scade din diferite motive (stres, suparare, oboseala) dar mai ales in urrma tratamentelor cu antibiotice.este o ciuperca "parsiva" de care nu se scapa usor. Sfatul meu:incearca medicamentul "ORUNGAL" (daca-ti permiti...este foarte scump) dar numai dupa ce discuti cu un dermatolog pentru dozaj.Si mult iaurt... daca poti, de casa daca gasesti undeva.Si nu te mai gandi la ea.Stiu ca ustura (glicerina boraxata), da mancarimi, scurgeri etc.Dar va trece de la sine atunci cand organismul isi va recapata echilibrul.Sanatate!
Te pup!

| oHarryo a răspuns:

Candida este foarte nasoala si insistenta. Tratamentul pentru asa ceva este indicat doar de medic specialist, sub atentia continua a acestuia, pentru a observa evolutia. Multa sanatate!