| Cristian19928 a întrebat:

Trebuie sa fac un rmn la cap pentru următoarele probleme:tremor care nu răspunde la tratament cu trihexifenidilum 2mg nici chiar cu 3 pastile pe zi, multiple tulburări psihice(diagnostice probabile de tulburare afectivă bipolară tip 2 cu episod hipomaniacal,diagnostic vechi de demenția precox sau schizofrenie paranoidă de tip ușoară cu halucinații auditive o singura data, diagnostic la externare din spital(2 săptămâni la clinica specială)tulburare obsesiv compulsiva nespecifica adică fără compulsii de spălat pentru îndepărtarea microbilor in schimb gânduri intruzive violente auto și heteroagresive,obsesii legate de simetrie etc,sa discutat chiar și despre o posibilă tulburare adhd.
Care este părerea voastră despre rmn,habar n-am cât durează să mă programeze, costuri dar în mod special as prefera un răspuns de la cineva care a mai făcut rmn sau care are și el probleme asemănătoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

RMN-ul este o procedura de scanare a creierului, foarte precisa si clara.
Esti intins pe o masa si bagat intr-un aparat foarte mare care produce zgomot intens, tu nu trebuie sa te misti deloc in timpul scanarii, ca imaginile sa fie clare.
Dureaza in jur de 30-40 de minute.
Daca nu poti sta atat nemiscat si tremuri, ei tit pot face o injectie care te adoarme si itipot scana creierul fara sa simti nimic.
O programare la RMN dureaza 1-3 luni, depidne in ce judet esti si daca exista RMN acolo. Ar trebuii sa fie gratis pentru cei cu boli grave daca ai platit asigurarile de sanatate.

https://micromedica.ro/......%EF%BB%BF/

https://www.drmax.ro/......ie-sa-stii

https://www.neuroaxis.ro/preturi/

6 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Sincer...ma mir ca nu ti au cerut RMN de la inceput.
Trebuie sa l faci, ajuta in stabilirea unui diagnostic.
Sanatate,

| Cristian19928 explică (pentru ioana748):

Mi l-au cerut la început când am fost internat în clinica Timișoara dar dura prea mult așa că a rămas să îl fac la mine în oraș cu toate că medicul meu tărăgănează deja de 2 luni și abia luna asta cred că o să îmi dea trimiterea.

| ioana748 a răspuns:

Mai incercati parerea unui psihiatru.
Poate cu alt tratament va veti simti mai bine.
Exista posibilitatea ca acest tratament sa fie slab pentru dumneavoastră.

| Cristian19928 explică (pentru ioana748):

Medicul meu nu știe nici măcar ce diagnostic să îmi pună...a zis sa ii zic eu ce diagnostic am acumlaughing și m-a trecut cu tulburare afectivă apoi tulburare depresivă și acum iau tratament cu gabalept mi-a mărit și doza de sertralina și iau și olanzapina și când am fost la alt psihiatru a fost mai rău că mi-a dat tratament mai rău și am făcut și sevraj de la olanzapina(simptome de întrerupere) așa că m-am întors la olanzapina.

| ioana748 a răspuns (pentru Cristian19928):

E ok olanzapina, este un medicament bun.
Cel de 20 este ok.
Sa nu l mai întrerupi, recaderea este din ce în ce mai grea.
Merge în combinație cu lamotrigina sau depakine.
Sa ți pui singur diagnostic?
Pe bune?
În fine...nu mai zic nimic.
Nu mai întrerupe olanzapina și sa ajungi totuși la un RMN
Sa speram cât de curând.
Multă sănătate îți doresc.