| Natalia89 a întrebat:

Trebuie sa imi fac analizele de urina zilele astea, dar sunt racita si am luat nurofen si aspirina. Ar putea influenta rezultarele aceste medicamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Este indicat ca inainte cu 24h de recoltarea urinei sa se intrerupa orice tratament medicamentos.

| sertech a răspuns:

Cum s-a mai spus trebuie sa intrerupi tratamentul medicamentos inainte de 24 h. Dar chiar daca poti sa intrerupi, macar in ziua de recoltare a analizei nu lua medicamentele, si anunta laborantul despre tratamentul tau pentru a putea sa ia in consideratie rezultatele analizelor.