| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa imi fac analizele si imi este foarte foarte foarte foarte friiica... crying. Am citit mai multe intrebari pe TPU si ma enerveaza unii care raspund "n doare, doar ca ai impresia ca te doare ingrozitor" sau "doare ca o intepatura de tantar". Cum vine asta? Te doare sau nu? Plus ca nu mai vorbesc, asta e numai cand iti baga acul dar cand iti scoate sangele ...imi vine rau numai cand ma gandesc. Eu nu mi-am facut niciodata analizele...(da stiu stiu, trebuie sa le fac 8-), sau o data cand eram foarte mica, nu mai stiu, Oricum, imi este foarte frica, daca imi vine rau? Mie de obicei imi vine rau in spitale sau cand vad ac, adica cel putin daca vad ac mor, fac infarct (pe bune), Ce sa facc?
p. s: Sunt zodia pesti big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

SI eu sunt in zodia "pesti". Zodia asta are o caracteristica si anume, o sensibilitate mai mare. Dar asta nu inseamna ca o sa lesini acolo. Eu mi-am facut analize de sange acum 3 luni. Nu doare, doar ustura atunci cand baga acul, dar cand colecteaza sangele nu doare. Eu te sfatuiesc ca atunci cand te asezi pe scaun inainte sa se apuce, sa nu te uiti absolut deloc, sa nu stii nici ce fel de ac foloseste, nici cum arata eprubetele, nici nimic. Dureaza f, f putin totul. Apoi iti pune un plasture si gata, o sa mai doara doar intepatura. Curaj, nu e mare lucru. Eu m-am uitat atunci cand a bagat acul si cand a recoltata sangele si nu mi s-a intamplat nimic! Pupic!

| MenInShadow a răspuns:

Mi-a placut ultima fraza: "p.s: Sunt zodia pesti"laughingrolling on the floor nu cred ca are vreo legatura cu medicina da mi-a placutlaughing
Nu trebuie sa te uiti la ac, doar te uiti in partea opusa, ca oricum doctoru te intreaba "ti-e frica de ac?", cred ca e o fobie de-a doctorilor, cum vede copilu, "ti-e frica de ac?" nu poate sa taca sa nu stie copilu ca ii face ceva cu aculaughing
Pai nu te uiti la ac, ok ti-e frica dar trebuie sa-ti faci analizele.
Ti-as spune sa bei ceva inainte sa-ti faci curaj da nu ai voie ca nu poti sa bei si dupa sa-ti zica ala ca dc ai tzuica de prune in organismlaughing
Poti sa te gandesti la altceva, sa te duci cu mama, de fapt cred ca te duci cu mama, nu stiu sa faci altceva.
Cum fac eu, si mie mi-e cam frica de unele chestii din medicina, da ma prefac curajos, si merge, imi trece.
Nu te gandii la ac, gandeste-te la altceva, la un fat frumos, etc.
Iti iei inima in dinti si te duci, dupa primul ac, ia sa vezi ca o sa zici "doar atat? pentru asta am venit aici? gata ti-ai facut damblaua, m-ai intepat, acu ma dai afara" o sa-l iei la bataie sa-ti mai facalaughing
Nu, acu serios, nu te uita la ac, gandeste-te la altceva, nu stiu ia-ti un mp3 cu tine si asculta muzica la casti in timp ce doctoru isi face treaba, gandeste-te la un fat frumos cum am zis mai sus.
La mine mai merge sa nu ma gandesc la intepatura. Incerc sa-mi tin mintea pe alb in momentu ala si ma uit la ac ca la ceva nou, ma uit, il baga in mana, nu simt nimic, il scoate, si atat.
Cum am facut si la dentist, eram ceva de genu "cuuuum? sa-mi ac in gingie? ai innebunit? nu o vrea sa-mi bage acu ala si in alt organ sa vada cum reactionez?" si dupa, mai vroiam sa-mi faca, pentru ca mi-a placut senzatia aia de amortealalaughing
Nu te speria, cheama o prietena cu tine, un prieten etcwinking
Succes!

| BruneTTe a răspuns:

Uite,si eu am facut un set de analize nu demult si tot asa, eram speriata. Nu ca vreau sa te incurajez sau altceva, dar pur si simplu nu am simtit MAI NIMIC! Era si tipa foarte priceputa sa zic asa, acul era unul special pentru analize si totul a decurs foarte usor. Chiar te stresezi degeaba. Ai idee ce ciuda mi-a fost pe urma, dupa analize, cand mi-am dat seama ca m-am stresat atata timp degeaba cand totul a fost asa de simplu?
Deci curaj! Chiiiiar nu e nimic de temut aici.

| DanielaMiky a răspuns:

Ca sa fii sigura k nu lesini cand iti ia analize roaga sa te lase sa stai intinsa pe pat si in timp ce iti ia nu te uita si ai sa scapi usor si NU doare delocwinking ai sa vezi.

| ROB3RT89 a răspuns:

Ce sa faci?! Te duci linistita si iti faci analizele,simti doar o piscatura cand baga acul, nimic mai mult! Daca nu suporti sa vezi acu, te uiti in alta parte si te gandesti la altceva. Dupa analize o sa-ti dai singurica seama ca ti-a fost frica degeabahappy

| benny a răspuns:

Am un prieten care si-a facut analizele si l-a intepat in vena cu un ac gros si prin acea intepatura i-a iesit o bucata din ficat, dar nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi p.s am uitat sa spun ca dupa ce a facut analizele i-a cazut o ureche

| aryana1991 a răspuns:

Daca e musai sa le faci fale dar usor nu iti va fi.si eu am aceeasi teama de ace si de fiecare data cand mi se ia sange lesin dar asta e, daca trebuie.nu cred ca are vreo legatura cu zodia eu sunt scorpion si tot naspa e.bafta

| Meryem027 a răspuns:

Buna,draga mea! In decembrie am avut si eu ceva probleme de sanatate si a trebuit sa-mi fac analizele. Sunt o fire foarte sensibila si fricoasa, in noapte dinaintea analizelor nu am dormit deloc, dimineata eram toata palida la fata si aveam bataile 116.Cu toate astea, eu vreau sa devin medic si sper sa fac performanta. Oricum firea si felul de a fi nu se schimba. Eu te sfatuiesc sa stai linistita si sa nu te uiti, gandeste-te la altceva. Trece repede, iar dupa, te simti usurata si-ti "revine" inima la loc. Sunt necesare, dar na. De durut nu doare, simti o mica intepatura, insa psihicul controleaza totul. Curaj si fara frica! Te pup si sa-ti iasa analizele foarte bune!

| BiancaDenisa a răspuns:

Aceasta problema o am si eu.Am avut aceeasi frica de mica si chiar te inteleg.Acum 3-4 ani eu mi-am facut analizele pentru. ultima oara si pot sa iti spun ca nu m-a durut ca altadata.Defapt...eu plangeam si ma "trageam" tot timpul cand venea cu acul spre mine iar acum pur si simplu am spus:Nu mai sunt copil,trebuie sa pot!
de fapt, intotdeauna mama imi spunea acelasi lucru:uita-te in alta parte si nu va durea si atunci asa am facut.M-am relaxat, m-am asezat pe scaun am inspirat adanc si am intors capul in cealalta parte si chiar nu a durut. Poti incerca si tu.
Conteaza foarte mult si ce fel de asistenta este si venele tale.Pt ca daca venele tale nu se vad foarte bine poate sa nu nimereasca vena.Dar nu vreau sa te sperii.Incearca cum am facut eu si, sper din suflet sa fie bine.Nu pot sa iti urez decat mult succes si CURAJ!

| Daviiiiiid a răspuns:

Poi nu vreau sa te enervez, dar chiar nu doare! Si eu am aceeasi fobie, nu sufar acele. Daca cumva pleci cu mama ta, in timp ce te impunge vorbeste`i ceva de care iti place tie mult! si dupa 30 sec. gata, a si terminat asistenta!

| andrei733 a răspuns:

Pai incearca sa te uiti altundeva cand iti face injectia pentru ca nici nu simti cand face iar cei care spun ca doare probabil ca si-au luat analizele cu pick-amerul.incearca sa comunici cu altcineva cand iti face injectie. dupa ce le faci sa imi spui cum ai reactionat

| GandalfTheWizard a răspuns:

Si eu sunt azi la felwinking laughing))

| lcmbobovl a răspuns:

1.Durerea este perceputa diferit de fiecare individ in parte.
2.Un mare secret este sa nu te uiti cand te inteapa si cand iti recolteaza.
3.In cazul in care ti se face rau, nu ai de ce sa iti faci griji deoarece esti inconjurata de personal medical.Totusi iti poti face intr-o sticla de 0.5l,doua tablete de calciu efervescent(se asimileaza mai repede decat pastila) pentru a bea dupa ce ti se ia sange cu scopul de a evita senzatia de lesin.

| Starpixie75_8540 a răspuns:

Sincer, si mie imi era frica. Acum un an. Cand doctorita a vrut sa-mi faca injectia nici nu mi-am dat seama. Deci, eu iti spun GARANTAT ca nu doare! >big grin

| anonim_4396 explică (pentru Starpixie75_8540):

Mersi pentru garantie laughing dar eu nu am de unde sa stiu, sa fiu sigura ca doare sau nu, iar toti cei de pe TPU ma deruteaza deoarece unii zic :nu doare deloc, altii: doare putin si altii: eu lessin, mor de durere crying Imi este foarte foarte frica ...La tine cum a fost? E mai rau decat la stomatolog? laughing)

| FlamiN a răspuns:

Salut si eu sunt Zodia pesti. Am 10 ani. Si cand te inteapa nu, nu te doare de expemplu la scoala la mine au venit cineva cu niste injectii nu stiu ce injectii nu mai tin minte. Atunci eu si cu inca 2 colegi am fugit sub banci. Prietenul meu plangea si eu. Dar cand s-a dus acolo a zis : ma doare? si ia a zis Nu nu te doare. Apoi a venit la mine si a zis: Nu doare malaughing El este cel care plangea si cand m-am dus acolo am inchis ochii si am zis : te rog sa nu ma doara te rog... Si pak n-am simtit nimic! Deci nu iti fie frica. Fricile sunt mai mari in capul tau decat in realitate!

| denisuca14 a răspuns:

Nu este nicio problema ca tie frica de ace oricum daca o sa-ti fie rau o sa fie langa tine parintii si de asemenea doamna doctor si nu te mai gandi ca iti va fi rau pentru ca nu este asa de rau la analize (chiar deloc pentru ca asa ziceam si eu la inceput)

| ingeralb1984 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat la fel si crede-ma am trecut peste asta, stai linistita nu e mare lucru. O sa doara, dar nu exagerat de tare. va fi bine. ai grija de tine ca sanatatea e mai importanta ca frica de ac. pup