| Vio99102 a întrebat:

Trebuie sa imi fac o extractie de molar(masea de minte),inca nu este iesita, este inca in gingie.Mi-am mai facut inca o extractie luna trecuta, dar acum mi-a venit ciclul si nu stiu daca se mai poate face interventia.Din cate am inteles, se poate pornii o hemorogie si chiar sunt speriata.Nu stiu ce sa fac,sunt chiar speriata, Intrebarea mea este daca poate sa apara o hemorogie, se poate face aceasta operatie in perioada mestruala? Va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este bine ca extractiile dentare sa nu se faca in perioada menstruatiei, cand timpii ed coagulare sunt usor modificati. Riscurile sunt mici, dar daca nu este o urgenta absoluta (dureri ingrozitoare), poti astepta cateva zile si sa faci interventia dupa menstruatie. Daca este urgent, doar anunta stomatologul, va avea grija sa preintampine orice reactie adversa

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, NU este recomandat să se efectueze extracţii dentare în perioada menstruală.

Totuşi, dacă e urgent sau ai programare, atunci iei legătura cu medicul respectiv şi vezi ce zice ( sunt unii care REFUZĂ să execute extracţia )...

Toate cele bune.