| marie a întrebat:

Trebuie sa ma sfatuiti, am matreata, ca multi de aici, dar matreata stiu ca e alba, bilute mici albe, eh a mea nu e asa, e mica, ma rog, fata de alea albe mai mari, si sunt galbene, parca ar fi uscate sau ceva, ma spal cu L'oreal anti matreata pentru barbatitongue...intrebarea ebig grine ce matreata e galbena la mine, parca ar fi uscata? sunt bolnava? Si va rog, nu ma mai trimiteti la doctor, ca aia zic una, dar de fapt e alta... X-(?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Si mie mi s`a intamplat sa am cojite destul de mari, albe, care cadeau pur si simplu din par (erau formate de scalp). Bine, la mine era evident... am parul cret, iar scalpul este unul uscat, specific parului cret. De aceea se si exfolia pielea in cojitele acelea. Am scapat cu Clear, iar rezultatele se vedeau dupa cateva spalari vreo 3-4. Si am inceput sa beau mai multa apa, lapte (pentru calciu) si in general alimente care sa imi intareasca sistemul imunitar. Bafta!

| JustMeFlory a răspuns:

Incearca Clear pentru tipul tau de par(uscat, gras, vopsit etc)Si eu am avut problema asta tot din cauza faptului ca am parul cret si uscat, aspru. Daca nu incearca si de la farmacie tot felul de produse naturiste.Eu am incercat dar cu un rezultat nu tocmai ok.
Succes!

| Gregory a răspuns:

Salutare! Uite care este reteta mea: iei un vas si pui in el 50 ml ulei de masline extravirgin si apoi mai torni 20 de picaturi de ulei esential de Ti tree (Melaleuca alternifolia), care se gaseste la plafar (ce-i drept mai greu, pentru ca asa este in lumea aceasta tot ce este bun este si greu de gasit; dar insista si cauta).
Aborigenii din Australia folosesc acest ulei esential din vremuri ancestrale (stramosesti) datorita efectelor extraordinar de potente in ceea ce priveste actiunea antibacteriana, antivirala, antifungala si in anumite combinatii chiar antiparazitara si antioncogena (anticancerigena).
Acest preparat bine omogenizat (amestecat) se aplica pe par ca o masca de 3 ori pe saptamana (luni, miercuri, vineri). Se tine timp de 1 ora, iar capul trebuie sa fie acoperit cu o folie de plastic sau orice altceva ce il poate acoperi si mentine umed. Dupa se inlatura cu un sampon pe baza de zinc pirition (Pétrol Hahn - costa putin peste 10 lei, Blu Cap - maxim 30 lei etc.) sau daca nu reusesti sa gasesti, poti folosi un sampon pe baza de sulf cu o concentratie de minim 5, maxim 8%.
Si eu am probleme cu matreata. M-am pricopsit cu ea de la un salon pentru ingrijirea parului (asa ca mare grija). Am folosit mai toate produsele. Insa Dumnezeu m-a ajutat si cu ajutorul sfatului celui mai bun prieten al meu am cumparat samponul Petrol Hann (cel impotriva matretii are ambalajul de culoare albastra). Dupa 1 luna am scapat de ea, insa cand m-am dus in alta parte, iar m-am ales cu dansa, asta pentru ca igiena la noi in tara cam lasa de dorit. Acum continui sa folosesc samponul respectiv si sper ca intr-o buna zi sa scap defintitiv de ea, lucru care doresc sa se intample tuturor care au aceste probleme! Doamne ajuta!
Revenind la reteta. Dupa ce ai terminat etapele respective astepti sa vina ziua de duminica. In dimineata zilei respective te speli cu samponul in cauza, iar dupa aceea te clatesti cu ceai de urzica (preparat de tine), care sa fie foarte concentrat. Nu-ti usuci parul, ramai cu el umed si iar te acoperi pe cap cu o folie sau cu orice altceva care sa-ti-l mentina ud pe parcursul a minim 1 ora. Urmezi aceasta schema terapeutica timp de minim 1 luna. Efectele sunt garantate! Sanatatea cere sacrificii! Mult succes happy

| adeana a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de matreata: matreata grasa este cea care sta lipita de radacina firului de par, are dimensiuni mai mari, este dificil de prins. Pe cand matreata uscata sunt particulele mici si volatile care sunt vizibile pe umeri, in special cand purtam haine de culoare inchisa.
Fie mergi la un medic dermatolog, fie intrebi o farmacista care are competente dermato-cosmetice. La farmacie trebuie sa ceri un produs cu 'selenium sulfide' care se gaseste in Selsun si Vichy Dercos sau 'ketoconazol' care se gaseste in Nizoral sau in Ketodar.
Un alt produs foarte bun este Selegel - tratament pentru matreata (este diferit de samponul Selegel).

| uzzi92 a răspuns:

E cica matreata de la stres... ti se macina scalpul... asa mi-a zis si mie una... dar folosesc Clear 4 men... e albastru inchis... si daca te speli de 2 ori pe saptamana la cap cu el nu mai faci matreata...winking

| 1968 a răspuns:

Mai nasole ca nu scapam de ea, fi mai calm si uneori mai dispare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Încearcă şampon din plante, se găseşte la centrele de ceaiuri (Plafar).
Şi totuşi consultă un medic dermatolog bun, nu primul care a ieşit cu cabinetul în faţă!
La tine este mai mult decât o mătreaţă, poate fi chiar o ciupercă şi trebuie instituit un tratament corespunzător care să răspundă pozitiv.
Pa, pa.